Detektor zmniejsza zużycie energii w systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

  Nowy czujnik potrafi odróżnić ludzi od zwierząt znajdujących się w pokoju bez potrzeby stosowania kosztownych kamer termowizyjnych.

  Urządzenie znane pod nazwą Cool Eye™ Thermopile Array może pełnić rolę systemu oszczędzania energii, umożliwiając zamontowanemu w budynku systemowi ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) samodzielne wyłączenie ogrzewania, gdy w pokoju nikogo nie ma lub „podkręcenie” klimatyzacji, gdy w pomieszczeniu jest pełno ludzi. Może ono także, przy niewielkich nakładach finansowych, zwiększyć inteligencję systemów bezpieczeństwa, gdzie jego zdolność odróżniania ludzi od zwierząt pozwoliłaby mu pełnić rolę alarmu ostrzegającego przed intruzami.

  Inżynierowie twierdzą, że główną zaletą systemu jest jego koszt. Cena – około 20 USD – plasuje to urządzenie w segmencie czujników z niższej półki, ale jego osiągi są podobno zbliżone do osiągów pracujących w podczerwieni kamer za 2000 dolarów.

  Wypełniamy lukę między ‘głupimi’ czujnikami a kamerami pracującymi w podczerwieni – twierdzi Wolfgang Schmidt, product leader w dziedzinie czujników pracujących w podczerwieni w firmie PerkinElmer, która wyprodukowała Cool Eye. To nie jest kamera pracująca w podczerwieni, ale jego osiągi są o wiele bardziej zbliżone do kamery niż do prostego czujnika.

  Cool Eye oferuje lepsze parametry robocze niż tzw. “głupie” czujniki, ponieważ wykorzystuje niechłodzony stos matrycowych detektorów termoelektrycznych, zawierający 16 elementów. W skład matrycy wchodzą soczewki i jest ona oferowana z pamięcią EEPROM i mikrosterownikiem ze zintegrowanym, 10-bitowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Dla porównania, typowe czujniki IR zawierają kilka elementów i nie są wyposażone w układ optyczny z ustawianiem ostrości, nadmienia Schmidt.

  Schmidt twierdzi, że nowy, 16-elementowy detektor potrafi odróżniać ludzi od zwierząt, ponieważ robi zdjęcie, które dzielone jest na 16 części, a następnie wykorzystuje mikrosterownik do analizy wszystkich części.

   

  Urządzenie już wykorzystywane jest w komercyjnym systemie klimatyzacyjnym, którego nazwy nie podano oraz innych systemach HVAC, gdzie zmniejsza pobór mocy.

       

  Oferuje ono więcej niż tylko tryb pracy ‘włączone/wyłączone’ – dodaje Schmidt. Może sprawdzić, ile osób jest w pokoju i pomóc systemowi HVAC podjąć decyzję, czy przejść na wyższy czy niższy tryb roboczy.