Czym… obrabiać?

  Pionowe centrum MCV 1000 SPEED 5 AX jest produkowane przez czeską firmą KOVOSVIT MAS, która produkuje obrabiarki już od 65 lat. Pięcioosiowe centrum powstało na bazie maszyny 3 osiowej MCV 1000, która jest od wielu lat znana na polskim rynku i cieszy się dobrą opinią wśród jej użytkowników

   

  PIONOWE centrum obróbcze

  MAS MCV 1000 Speed 5 AX

  Zarzucona ostatnio na łamach Design News tematyka obrabiarek powraca… w postaci opisu konkretnego urządzenia. Pionowe Centrum MCV 1000 SPEED 5 AX stanowi interesujące rozwiązanie w zakresie procesów obróbczych, m.in. za sprawą zastosowania w konstrukcji płynnych 5 osi, oraz szeregu rozwiązań technologicznych wraz z wykorzystaniem systemów CAD/CAM.

  MCV 1000 SPEED wyposażone jest w oprzyrządowanie najwyższej jakości produkowane przez :

  • system sterowania HEIDENHAIN
  • system pneumatyczny FEST
  • napędy i motory SIEMENS
  • wrzeciona KESLER

  Wszystkie elementy prezentowanej obrabiarki wykonane są z wysokiej jakości materiałów i zapewniają efektywną i bezpieczeną pracę. Odpowienio użebrowany korpus maszyny wykonany jest z żeliwa modyfikowanego Meehanit, co gwarantuje bezwibracyjną pracę nawet przy największych szybkościach obróbki. Cały korpus, łoże oraz stojak maszyny zostały wykonane z uwzględnieniem najnowszych wyników badań z zakresu dynamiki maszyn, a elementy żeliwne przed obróbką mechaniczną zostają poddane procesowi wyżarzenia.

  Wartym wzmianki jest fakt, iż wszystkie odlewy wykonywane są bezpośrednio w firmie MAS KOVOSVIT, która posiada nowoczesną odlewnię. Dodatkowo każdy korpus, zanim trafi do obróbki, poddawany jest prześwietleniu, co zdecydowanie podwyższa jakość wyrobu. Aby uzyskać wysokie prędkości posuwów (40 m/min.) zostały zastosowane we wszystkich osiach prowadnice  liniowe SCHEEBERGER. Zastosowanie i konstrukcja prowadnic liniowych umożliwia  szybkie i precyzyjne prowadzenie stołu nawet przy dużym obciążeniu. Taki układ prowadnic – zastosowany w MCV SPEED 5 AX – gwarantuje pracę eliminującą efekt Stick-Slipp, a także zapewnia długą żywotność bez potrzeby konserwacji i remontów. Poszczególne posuwy realizowane są (we wszystkich osiach) za pomocą śrub kulowych o średnicy 50 mm i skoku 20 mm. Śruby te połączone są za pomocą sprzęgieł z napędami (osie X,Y,Z).

  Jako oś C i A został zastosowany stół obrotowo uchylny typu MAS 520, produkowany przez firmę MAS a.s. Do ruchu osi rotacyjnej i przechylnej zostały wykorzystane przekładnie ślimakowe niemieckiej firmy OTT. Przekładnie ślimakowe tego typu, z dzielonym ślimakiem, stosowane są również przez jednego z największych producentów stołów obrotowych – firmę Peiseler. Specyficzne konstrukcja ślimaka umożliwia pracę osi bez luzu.

  Opisywana maszyna może zostać wyposażona w różne typy wrzecion :

  • power – 8 000 obr/min
  • speed – 12 000 obr/min
  • sprint – 18 000 obr/min

  Na specjalne życzenie klienta nawet 24 000 obr/min, maszyna standartowo dostarczana jest ze stożkami ISO lub HSK.

  W celu uzyskania wysokiej dokładności obróbki wrzeciono główne zostało wielokrotnie ułożyskowane na łożyskach hybrydowych (łożyska z kulkami ceramicznymi). Wrzeciono uszczelnione jest od strony przestrzeni roboczej za pomocą labiryntu kanalików, do których doprowadzone jest sprężone powietrze uniemożliwiające przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza wrzeciona. Maszyny z obrotami do 12 000 obr/min wyposażone są w napęd Simensa, a prędkość obrotowa jest przekazana na wrzeciono za pomocą przekładni pasowej. W przypadku wrzecion powyżej 18 000 i 24 000 obr/min zastosowane zostały elektrowrzeciona firmy KESLER.

  MCV 1000 SPEED 5 AX wyposażona jest w zewnętrzny i środkowy układ chłodzenia o ciśnieniu 20 barów. Tak wysokie ciśnienie pozwala na uzyskanie stałej temperatury podczas skrawania oraz wypłukiwanie wiórów spod narzędzia skrawającego. W zależności od typu maszyny, pojemność układu chłodzenia wynosi 185–240 litrów. Maksymalny przepływ zewnętrzny układu chłodzenia wynosi 32l/min i można go regulować zaworem umieszczonym na powierzchni czołowej wrzeciennika. Maszyna w standarcie wyposażona jest w transporter wiórów, co bardzo ułatwia prace operatora i skraca czas obsługi maszyny. Centrum Obróbcze MCV 1000 SPEED wyposażone jest w zasobnik narzędzi z łapą mechaniczną.

  STEROWANIE HEIDENHAIN ITNO 530

  1. Interpolacja:

  • Prosta w maksymalnie 5 osiach z opcją Tool Center Point Managment

  • Okrąg w maksymalnie 3 ociach przy nachylonej płaszczyźnie obróbki

  • Spiteline w maksymalnie 5 osiach

   

  2. Nawiercanie gwintu bez uchwytu wyrównawczego. Osłona cylindra. Linia śrubowa.

   

  3. Wprowadzanie programu: tekstem otwartym HEIDENHAIN, zgodnie z DIN/ISO.

   

  4. Pamięć programowa: dysk twardy.

   

  5. Dane o położeniu: pozycje zdalne we współrzędnych prostokątnych lub biegunowych, dane wymiarowe podane absolutnie lub przyrostowo w mm lub calach, przejęcie rzeczywistej wartości.

   

  6. Dokładność wprowadzania i krok pomiarowy: do 0,1 µm lub 0,0001°

   

  7. Czas przetwarzania wiersza: 0,5 ms

   

  8. Obróbka szybkościowa: przemieszczanie bez szarpnięć.

   

  9. Swobodne programowanie konturu: tekstem otwartym HEIDENHAIN ze wspomaganiem grafi cznym.

   

  10. Cykle obróbkowe: dla wiercenia i frezowania – wprowadzanie danych ze wspomaganiem grafi cznym.

   

  11. Cykle sondy pomiarowej: dla pomiaru narzędzi i ustawienia  obrabianego przedmiotu oraz dla wyznaczenia punktu odniesienia.

   

  12. Tabela danych skrawania oraz eksploatacja równoległa wraz z  grafiką.

   

  13. Interfejs danych, zintegrowany PLC dk. 16 000 rozkazów  logicznych.

   

  14. Monitor: 15’’ lub 10,4” monitor kolorowy TFL

   

  15. Osprzęt: elektroniczne kółko obrotowe przełączające 3D sondy pomiarowe TS632 oraz TT 130

   

  W przypadku narzędzi ISO 40 oraz HSK 63 dysponuje on 30  pozycjami, w przypadku ISO 50 możliwe są 24 pozycje. Automatyczna wymiana narzędzia pozwala na płynną pracę maszyny i daje szereg możliwości przy skomplikowanych operacjach, produkcji matryc i form. W maszynach MCV 1000 5 AX zostało zastosowane sterowanie iNTC 530, sterowanie kształtowe firmy HEIDENHAIN dla frezarek i centr obróbkowych, które umożliwiają sterowanie w dziewięciu osiach i wrzecionie. Sterowanie TNC odpowiada wymogom pracy w narzędziowniach. Programowanie zewnętrzne pozwala na zastosowanie maszyny w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Wykorzystując trójwymiarowy impulsowy system pomiarowy i funkcje dotykowe, umożliwia szybkie i dokładne ustawienie elementu poddawanego obróbce. Po wykonaniu pomiaru krawędzi referencyjnych, sterowanie oblicza rzeczywiste położenie i modyfikuje program obróbki poprzez tzw. podstawowy obrót konturu. Istnieje możliwość pomiaru narzędzia bezpośrednio, dzięki zastosowaniu sondy pomiarowej TT140 lub TT130. System pomiarowy montowany jest w przestrzeni roboczej, co umożliwia pomiar przy narzędziu zatrzymanym lub obracającym się. Odczyty liniowe spięte w układ pomiarowy pozwalają na odczyt położenia wszystkich osi.

  Obrabiarka spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa i posiada znak CE. Maszyn z linii MCV 1000 posiadają pozytywną rekomendację Politechniki Wrocławskiej. Poprzez swoją uniwersalność maszyna MCV 1000 SPEED może być zastosowana zarówno w narzędziowniach, jak i przy produkcji form wtryskowych czy wykrojników.

  Autor: KATARZYNA HONC, TOMASZ PAŃKO