Cyfrowe bliźniaki, blockchain i IoT napędzają metaverse

Metaverse ewoluuje do zastosowań przemysłowych, a jego podstawą będą cyfrowe bliźniaki, blockchain i Internet rzeczy (IoT).


Spostrzeżenia dotyczące metaverse przemysłowego

Metaverse to hipotetyczna iteracja Internetu jako rzeczywistości wirtualnej (VR). Kiedyś uważana za pomysł science fiction, staje się rzeczywistością, ponieważ VR i rzeczywistość rozszerzona (AR) stają się coraz bardziej popularne.

 

Dla producentów i firm zajmujących się automatyką przemysłową, cyfrowe bliźniaki, blockchain i Internet Rzeczy (IoT) będą napędzać metaverse.


Podczas gdy gry wideo i rozrywka to jego najbardziej znane obszary, metaverse to znacznie więcej niż tylko miejsce spotkań i ma coraz więcej narzędzi przydatnych w zastosowaniach przemysłowych. W metaverse działa też znacznie więcej technologii niż tylko rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR). Istnieją trzy rzeczy, które będą napędzać metaverse w przyszłości: cyfrowe bliźniaki, blockchain i IoT. Cyfrowe bliźniaki budują wirtualny metaverse

Cyfrowy bliźniak, będący wirtualną repliką rzeczywistego obiektu lub systemu, może być traktowany jako element składowy metaverse. Cyfrowy bliźniak wykorzystuje wiele technologii, w tym czujniki, uczenie maszynowe (ML), sztuczną inteligencję (AI), komunikację i dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu może naśladować fizyczne obiekty – rzeczy, ludzi i miejsca – w najdrobniejszych szczegółach, symulować zdarzenia i procesy oraz zapewniać wgląd pomagający w podejmowaniu decyzji.

Ponieważ jest to wirtualna kopia fizycznego oryginału, w tym jego zmian i ruchów, cyfrowy bliźniak sprawia, że metaverse i jego doświadczenia wydają się niemal rzeczywiste. Proszę sobie wyobrazić, na przykład, jazdę samochodem z cyfrowym bliźniakiem mapy ulicy, który dokładnie odwzorowuje drogę, jej budynki, ruch uliczny i inne elementy w czasie rzeczywistym. Albo jak autentyczny wydawałby się cyfrowy awatar, który zacząłby się pocić, gdy jego ludzka postać robiła to samo latem na Florydzie.

Cyfrowy bliźniak nie jest nowością w automatyce przemysłowej, ponieważ od kilku lat jest szeroko stosowany w inteligentnej produkcji w celu usprawnienia każdego obszaru działalności.

W metaverse możliwości technologii cyfrowych bliźniaków stają się coraz większe i jaśniejsze. Na przykład firmy motoryzacyjne, które już teraz wykorzystują cyfrowe bliźniaki do modelowania samochodów i ich osiągów, mogą w niedalekiej przyszłości zaprezentować je na targach motoryzacyjnych w metaverse.

Rozproszone zespoły serwisowe firmy zajmującej się produkcją przemysłową spotykałyby się w metaverse i majstrowały przy cyfrowej replice wadliwego sprzętu. W erze pracy hybrydowej, ludzie pracujący z domu mogliby pojawiać się w cyfrowym bliźniaku swoich biur i nie mieliby poczucia, że coś tracą.

Jak blockchain napędza gospodarkę metaverse

Oprócz urządzeń sprzętowych, metaverse potrzebuje środowiska do wymiany danych z użytkownikami. Blockchain jest postrzegany jako idealna opcja ze względu na swoje nieodłączne zalety, w tym bezpieczeństwo, wiarygodność, zdecentralizowany charakter i interoperacyjność. Co ważne, oferuje on użytkownikom mechanizm ochrony i wykazywania własności wirtualnych aktywów, co wzbogaca przypadki użycia metaverse na wiele sposobów. Na przykład unikalne aktywa kryptograficzne na blockchainie, znane również jako niewymienialne tokeny (NFT), są wykorzystywane do udowodnienia własności zasobów cyfrowych w grach, (cyfrowej) sztuce i muzyce. Na przykład gracze Axie Infinity i The Sandbox już budują i handlują swoimi cyfrowymi aktywami za pośrednictwem NFT. Tak więc, kiedy przechodzą z jednego metaverse do drugiego, mogą przenosić swoje aktywa w postaci tych tokenów.

Blockchain i inne rozproszone księgi leżą u podstaw kryptowaluty, która wkrótce przeniknie do metaverse, gdy wirtualne zakupy nabiorą rozpędu. Podobnie jak pieniądze w świecie rzeczywistym, kryptowaluty będą również pożyczane, pożyczane i inwestowane – choć w sposób zdecentralizowany – w metaverse w najbliższej przyszłości.

Obywatele metaverse zabezpieczą również swoje największe aktywa, informacje o swojej tożsamości, w rejestrze blockchain, mając pewność, że nie zostaną one skradzione, zmanipulowane ani niewłaściwie wykorzystane.

Internet Rzeczy łączący metaverse

Jednym z wyzwań związanych z rozszerzaniem metaverse jest to, że wymaga ona ogromnej nowej infrastruktury do hostowania składających się na nią technologii. Platforma metaverse musi łączyć urządzenia fizyczne, gadżety i sprzęt, aby gromadzić dane. Jest to możliwe dzięki IoT, który jest zasilany przez chmurę.

Jako środowisko, które gromadzi i rozpowszechnia dane ze świata fizycznego w celu przedstawienia ich w świecie wirtualnym, IoT jest tym, co sprawia, że metaverse nie tylko działa, ale działa dobrze. Ekosystem połączonych obiektów IoT przechwytuje syntetyczne dane w celu stworzenia “rzeczywistych” wrażeń – wizualnych, słuchowych, doświadczalnych – w awatarach metaverse. Na przykład pobiera informacje o ludzkim ciele, takie jak ruch lub kierunek spojrzenia, z urządzeń do noszenia lub tagów, aby stworzyć bardzo realistyczne osobowości i doświadczenia.

Wszyscy zgadzają się, że metaverse jest ogromne i dzieje się. Jednak nie poznaliśmy jeszcze miary tego wirtualnego świata, a dokładniej światów. Oczywiste jest, że zastosowania metaverse wykraczają poza kilka technologii rozrywkowych. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i aplikacji AR, metaverse stanowi atrakcyjny przypadek użycia dla każdej technologii cyfrowej.

Trzy technologie są kluczowe dla przyszłości metaverse: cyfrowy bliźniak, jego blok konstrukcyjny; blockchain, jego silnik transakcyjny; oraz IoT, jego podstawowa infrastruktura.


Gopikrishnan Konnanath jest starszym wiceprezesem i globalnym szefem Infosys.