CAD i CAM łączą się

  UGS wykupuje Tecnomatix i zdobywa cyfrowe narzędzia produkcyjne

  Po trwających dwa i pół roku “zalotach”, podczas których obie firmy badały korzyści, jakie mogą uzyskać z fuzji, UGS i Tecnomatix Technologies w końcu zdecydowały się uczynić decydujący krok. UGS wykupiło w kwietniu wytwórcę oprogramowania do zarządzania procesem produkcyjnym.

  Opracowany przez Tecnomatix pakiet produktów umożliwiających cyfrowe planowanie produkcji zajmie miejsce dawnych inicjatyw “elektronicznej fabryki”, nad którymi pracowano w firmie UGS. Inżynierowie używający opracowanych przez UGS programów produkcyjnych serii NX i programów CAD Solid Edge, a także produktów Teamcenter PLM – zarządzania cyklem życia produktu, będą mogli uzyskać bezpośredni dostęp do produktów Tecnomatix. Wśród nich znajduje się oprogramowanie służące do produkcji części, planowania montażu, planowania zasobów, kontroli jakości, realizacji produkcji oraz zarządzania danymi produkcyjnymi.

  ROZWIĄZANIA FIRMY Tecnomatix zawierają funkcje upraszczające procesy planowania montażu i demontażu części. Posługując się oryginalnymi danymi CAD, wytwórcy mogą przeprowadzić analizę statyczną i wykryć błędy projektu we wczesnej fazie projektowej procesu. Możliwości te posiadają teraz także produkty firmy UGS

  Przejęcie – wskutek którego 600 pracowników firmy Tecnomatix przejdzie do UGS – odzwierciedla nasilającą się tendencję firm tworzących oprogramowanie CAD do rozszerzania zakresu działalności tak, by móc zaoferować produkty, które obejmują cały proces rozwoju produktu. PLM stanowi sztandarowy przykład takich działań. Jednak wśród wszystkich ważniejszych producentów oprogramowania CAD jedynie Dassault Systemes włączyło do swojego produktu (który nazwano Delia) wyrafinowane możliwości związane z produkcją.

  – Przed wykupem Tecnomatix posiadaliśmy niektóre z możliwości “cyfrowej produkcji” oraz narzędzi do zarządzania zasobami – mówi Al Hufstetler, wiceprezes do spraw strategii biznesowej i marketingu linii produktów Tecnomatix w firmie UGS. – Teraz inżynierowie mogą łatwiej ocenić, jak będzie wyglądała produkcja projektowanych przez nich wyrobów.

  Jednak przynajmniej jeden konsultant przemysłowy uważa, że UGS napotka pewne trudności podczas asymilacji Tecnomatix i jego produktów. – Wystąpi zderzenie kultur między firmą izraelską (Tecnomatix) a amerykańską – twierdzi Ken Versprille, starszy analityk w firmie konsultingowej CPD Associates.

  Hufstetler nie zgadza się z tą opinią. – Ponieważ współpracujemy blisko z firmą Tecnomatix od prawie trzech lat, wiele problemów natury kulturowej, które mogłyby negatywnie wpłynąć na fuzję, zostało już rozwiązanych – twierdzi. Dodaje też, że stworzone przez Tecnomatix możliwości cyfrowego planowania produkcji, jakie dostępne będą od teraz w produktach UGS, pozwolą na ściślejszą współpracę działu projektowania i działu produkcji. – Personel zajmujący się produkcją będzie na bieżąco informowany o zmianach w projekcie, a to, mówiąc ogólnie, usprawni proces produkcji i projektowania wyrobu.

  Paul Teague