39 turbin wiatrowych

GE Energy dostarczyło 39 turbin wiatrowych dla dwóch nowych farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce, w okolicy Grudziądza i Malborka. Są to pierwsze projekty związane z dostawą turbin o mocy produkcyjnej 1,5 megawata, które GE realizuje w Polsce

Turbiny zwiększą krajową produkcję energii elektrycznej o 58,5 megawata energii. Zakupu energii pochodzącej z nowych elektrowni dokonywać będzie koncern energetyczny Energa SA.

Farma wiatrowa Kisielice w okolicy Grudziądza składa się z 27 turbin wiatrowych GE Energy o mocy 1,5 megawata. Pod względem liczby turbin Kisielice są największym zrealizowanym dotychczas projektem energii wiatrowej w Polsce. Instalacja ta jest obecnie w fazie rozruchu i pracuje tam już 26 turbin wiatrowych. Drugim przedsięwzięciem jest farma w okolicy Malborka, która składa się z 12 1,5-megawatowych maszyn GE Energy, które właśnie są montowane.

Turbiny wiatrowe na potrzeby obu farm zostały wyprodukowane przez zakłady GE Energy w Salzbergen w Niemczech. Oprócz dostawy urządzeń, w ramach obu projektów, GE Energy będzie świadczyć usługi instalacji, uruchomienia i serwisu.

Dotychczas na całym świecie zainstalowano już ponad 6 000 turbin GE o mocy 1,5 megawata.

Projekty Kisielice i Malbork realizuje firma Iberdrola Energia Odnawialna, która należy do hiszpańskiej spółki energetycznej Iberdrola. Jest to pierwszy przypadek współpracy firm GE i Iberdrola przy realizacji projektów wiatrowych na polskim rynku.

Iberdrola, jedna z wiodących spółek energetycznych na świecie, zajmuje się produkcją, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Firma świadczy usługi 16 milionom klientów.

– Bardzo cieszy nas fakt, że Iberdrola wybrała właśnie naszą technologię do swojego pierwszego projektu w Polsce – powiedział Rod Christie, prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji i WNP. – Od pewnego czasu pracujemy z firmami rozwijającymi obszar energii wiatrowej na polskim rynku. Rozpoczęcie współpracy z firmą Iberdrola stanowi przełom w rozwoju naszej działalności w Polsce.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej zdolność produkcyjna energii wiatrowej w Polsce na koniec czerwca 2006 roku wynosiła 142 megawaty. Prognozy BTM Consult mówią o możliwości zwiększenia mocy produkcyjnych o 550 megawatów do końca 2009 roku.

– W ciągu najbliższych 10 lat Polska będzie bardzo dynamicznie rozwijać energetykę odnawialną, a GE ma niezawodną i wydajną technologię, aby efektywnie wesprzeć tego typu projekty – powiedział Rod Christie, prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej, Rosji i WNP.

Technologia produkcji turbin wiatrowych GE jest kluczowym elementem „ecomagination” – inicjatywy GE, której celem jest sprostanie takim globalnym wyzwaniom, jak: czystsze i bardziej wydajne źródła energii, niższy poziom emisji szkodliwych substancji oraz zasoby czystej wody.