25 lat doświadczeń

  Lenovo Technology – firma, która „przejęła pałeczkę” od IBM w dziedzinie rozwoju i marketingu komputerów osobistych – świętuje w tym roku 25 rocznicę powstania komputerów PC

  Pierwszy komputer PC został wprowadzony na rynek przez firmę IBM 12 sierpnia 1981 r. Pomimo swoich wymiarów – ważył 11,5 kg i miał wysokość około 15 cm – szybko stał się popularnym narzędziem do zastosowań biznesowych. Zaledwie trzy lata później, w 1984 r., grupa 11 naukowców – informatyków stworzyła w Chinach firmę Lenovo (pierwotnie Legend) produkującą komputery osobiste.

  PIERWSZY Lenovo 286

  Dzisiejsze Lenovo Technology, powstałe w efekcie fuzji Lenovo Group i działu komputerów osobistych firmy IBM, to innowacyjna, międzynarodowa firma technologiczna. Lenovo posiada ponad 2000 patentów i szereg pionierskich rozwiązań wprowadzanych w projektowanych komputerach. Firma zatrudnia 1700 inżynierów, prowadzących prace badawcze w dziedzinie cyfrowych technologii w trzech centrach w Japonii, Chinach i USA.

  – Lenovo jest mocno zaangażowane w kreowanie przyszłości komputerów PC i dostarczanie najlepszych technologii użytkownikom biznesowym na całym świecie. Następne 25 lat komputerów Lenovo PC mile zaskoczy nas i naszych klientów wieloma niespodziankami – powiedział Sylwester Zdziobłowski, Dyrektor Zarządzający Lenovo Polska.

  Pierwszy markowy komputer Lenovo Pierwszy markowy komputer Lenovo 286 PC został wprowadzony na rynek w 1989 r. Szybko zyskał sobie uznanie ekspertów zarówno podczas targów CeBIT w Hanowerze, jak i podczas Combex Sprint Expo w Chicago. Znakomity stosunek ceny

  do wydajności zaowocował zamówieniami z całego świata. Jako część narodowego projektu Torch, komputer Lenovo 286 otrzymał złoty medal podczas pierwszych Międzynarodowych Targów w Pekinie. Został też uznany przez Beijing New Technology Industry Development & Experiment Zone jako jeden z najważniejszych produktów, wykorzystujących nowe technologie.

  Konfiguracja Lenovo 286:

  Procesor 80286 16MHz

  Koprocesor 80287 dowolny;

  RAM: 512KB/1MB/2MB/2,5MB/4MB;

  Wyświetlacz: zgodny z MONO, CGA, EGA,VGA, obsługa trybów kolorowych o wysokiej rozdzielczości 800*600, 1024*768;

  Dysk twardy: 20MB/40MB/90MB;

  Stacja dysków: 1,2MB/360KB;

  Klawiatura: 101/102 klawisze;

  2 porty szeregowe i 1 port równoległy; 

  Przełącznik TURBO taktowanie CPU 16MHz/8MHz;

  7 zmiennych gniazd rozszerzeń;

  Obwód automatycznego przełączania taktowania gwarantujący 8 MHz taktowanie magistrali;

  Sterownik EMC;

  Specjalny dysk diagnostyczny i podręczniki techniczne oraz operacyjne;

  Lenovo 286 oferował opcjonalną kartę rozszerzeń z obsługą chińskich znaków i oprogramowanie tworzące środowisko do pracy z chińskimi znakami, dzięki czemu ten zaawansowany system był zgodny zarównoz językiem angielskim, jak i… chińskim.

  W Lenovo 286 zastąpiono wszystkie układy komputera AT trzema układami IC, a także zastosowano unikalną technologię przeplataniastron i przełączania pomiędzy półsłowem a pełnym słowem. Dzięki temu powstał komputer PC, którego wydajność przewyższała osiągi wszystkich maszyn 286.

  www.lenovo.com/pl

  Lenovo jest trzecim pod względem wielkości producentem komputerów PC na świecie. Model biznesowy oparty jest na innowacyjności, wydajności operacyjnej oraz inwestycjach w rozwijające się rynki. Firma, która powstała poprzez przejęcie działu komputerów osobistych IBM przez Lenovo Group, posiada centra badawcze w Yamato (Japonia), Pekinie, Szanghaju i Shenzhen (Chiny) oraz w Raleigh (USA). Lenovo rozwija, produkuje i wprowadza na światowe rynki niezawodne, bezpieczne oraz łatwe w obsłudze urządzenia z zakresu komputerów i elektroniki użytkowej.