Wyczuć dotyk

  Technika pojemnościowa ma do zaoferowania niskie koszty, nieskomplikowany montaż, nowoczesny wygląd

  Metody wyczuwania z zastosowaniem techniki pojemnościowej przeżywają nagły wzrost popularności, głównie dlatego, że oferują niskie koszty, względnie prosty montaż i nowocześniejszy wygląd w porównaniu z mechanicznymi przyciskami i przełącznikami. Producenci samochodów, którzy wykorzystali sensorykę pojemnościową do wykrywania obecności pasażera (która m.in. pozwala na bezpieczne rozwinięcie się poduszki powietrznej), przez długi czas cieszyli się ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów, a producenci sprzętu elektronicznego zaczęli je wykorzystywać do produkcji ekranów dotykowych. Konstruktorzy iPoda firmy Apple również stworzyli powszechnie rozpoznawany, intuicyjny interfejs w oparciu o metody pojemnościowe.

  – iPod przebudził sektor elektroniki użytkowej uświadamiając zastosowanie pojemnościowej sensoryki dotykowej – zauważa Philip Sieh, specjalista z dziedziny zastosowań pola E-field w Dziale Rozwiązań dla Czujników i Serwomotorów w firmie Freescale Semiconductor. – Ta metoda pozwala na bardziej nowoczesny wygląd i daje projektantowi większą swobodę.

  Sieh dodaje, że niektóre szpitale zaczęły używać tej techniki do wykrywania pacjentów i monitorowania w łóżkach i materacach dmuchanych. Teraz także producenci samochodów stosują te metody w modułach drzwi do sterowania oknami, lusterkami i konsolami.

  – Coraz więcej projektantów zaczyna postrzegać sensorykę pojemnościową jako metodę alternatywną. Stanowi ono unikalne rozwiązanie dla wielu bezdotykowych zastosowań – mówi Sieh

  Czujnik pola elektrycznego E-field firmy Freescale

   

  Wraz z wprowadzeniem czujnika MC34940, firma Freescale rozszerzyła zastosowanie układów scalonych poza aktualnie produkowany asortyment czujników samochodowych o grupę urządzeń elektronicznych i przemysłowe pulpity sterowania. Jednochipowy układ scalony wytwarza pole elektryczne o niewielkim natężeniu, a następnie wykrywa zmiany zachodzące w tym polu i dlatego, w gruncie rzeczy, jest czujnikiem opartym na pojemności elektrycznej. Nowy model wymaga o 33 procent mniejszej obudowy w porównaniu z wcześniejszymi wersjami i jest wyposażony w większe odstępy – dla ułatwienia montażu. Może być wykorzystywany do wykrywania bliskości i wyczuwania trójwymiarowego pola. Może również uruchamiać funkcje, takie jak włączanie lub wyłączanie przycisków, włączanie alarmów w przypadku niebezpiecznych sytuacji związanych z takimi urządzeniami jak dzbanki do kawy, suszarki do włosów i kosiarki do trawy.


   Konwerter Pojemności Cyfrowej firmy ADI

   Programowalny 16-bitowy konwerter pojemności cyfrowej AD7142, wyprodukowany przez firmę Analog Devices, jest w stanie dostosować się do gwałtownie zmieniających się warunków klimatycznych, co automatycznie czyni z niego kandydata do wyczuwania dotyku w urządzeniach przenośnych, takich jak mikrotelefony komórkowe, odtwarzacze MP3 i aparaty cyfrowe. Producenci urządzenia zapewniają, że zużywa ono 50 procent mniej energii niż urządzenia produkowane przez firmy konkurencyjne, powodując, że są one mniej atrakcyjne do zastosowania w urządzeniach zasilanych za pomocą baterii.


  Czujnik CapSense firmy Cypress

  CapSense wyprodukowany jest przez firmę Cypress Semiconductor w oparciu o sygnały mieszane mikrokontrolera PSoC. Pozwala on projektantom połączyć różnorodne możliwości oferowane przez moduły sterujące LED i monitory LCD i taktować jako dodatek do wyczuwania dotyku. Rozwiązanie typu PSoC oferuje również takie korzyści, jak: prosta komunikacja szeregowa, możliwość tworzenia aplikacji trackpadowych, czy suwak liniowy.