Weź jeden czujnik, dodaj wspomagający układ elektroniczny i dokonaj tego, co było niemożliwe w XX wieku…

  STABIILIZACJA OBRAZU

  PENTAX K100D Digital SLR

  Aby w aparatach takich jak K100D w pełni wykorzystać coraz większe możliwości czujników obrazu o wysokiej rozdzielczości, inżynierowie PENTAX’a opracowali redukcję wstrząsów. Mechanizm ten, przy użyciu siły magnetycznej, porusza z dużą prędkością pionowo i poziomo czujnikiem obrazu CCD (układ ze sprzężeniem ładunkowym) o rozdzielczości 6,1 megapikseli. Dwa żyroskopy MEMS (Systemy Mikro-Elektromechaniczne) wykrywają poruszanie się aparatu, a wyspecjalizowane urządzenie przetwarzające określa zakres regulacji wymaganej do stabilizacji czujnika obrazu. Dzięki wykrywaniu wstrząsów można robić ostre zdjęcia przy czasie naświetlania przetwornika obrazu krótszym o 2 do 3,5 działek przysłony, na przykład 1/15 sek. zamiast 1/60 sek. w przypadku standardowego obiektywu.

  „WAŻY SIĘ” KWESTIA WAGI

  Rozwiązania Ricardo Beverly Hills Luggage

  Ponieważ wiele linii lotniczych obniżyło maksymalną wagę bagażu do 21,5 kg, łatwo można się przeliczyć w trakcie pakowania. Kolekcja walizek podróżnych Solutions posiada wbudowaną wagę cyfrową do ważenia bagażu, która pomaga uniknąć przykrych niespodzianek oraz dodatkowych opłat związanych z nadwagą. Wbudowana waga do ważenia bagażu wykorzystuje technologię ogniwa obciążnikowego, która sprawdziła się w wielu zastosowaniach wagi cyfrowej. Elektronika systemu została opracowana i przetestowana w taki sposób, aby nie ucierpiała w trakcie niedelikatnego obchodzenia się z bagażem. Waga uruchamia się po naciśnięciu przycisku, wyświetlacz LCD podaje odczyt w funtach lub kilogramach, urządzenie wyłącza się automatycznie po 15 sekundach, aby uniknąć nadmiernego zużycia baterii i wydłużyć ich żywotność.

  WŁĄCZ SIĘ DO GRY

  Nintendo Wii

  Gry interaktywne wznoszą się na kolejny poziom poprzez zastosowanie bezprzewodowych kontrolek, które reagują na ruch ciała graczy. Stosując kontrolkę Ninetendo Wii, gracze mogą biegać, skakać, obracać się, ślizgać, kierować pojazdem, przyspieszać, pochylać się, nurkować, kopać, rzucać i… zdobywać punkty. Inżynierowie Nintendo wybrali ADXL330 firmy Analog Devices ze względu na jego dokładność, mały rozmiar oraz bardzo niskie zużycie energii. 3-osiowy przyspieszeniomierz iMEMS ma zakres ±3,6g, czułość 300 mV/g, oraz dopasowywanie sygnałów w 4 × 4-mm obudowie LFCSP. Na potrzeby gry urządzenie jest w stanie wytrzymać poziom wstrząsów rzędu 10 000g.

  REJESTR SZKODLIWYCH DANYCH

  EL-USB-CO – rejestrator danych dotyczących tlenku węgla firmy Lascar Electronics

  Ten przenośny rejestrator danych przeznaczony dla zastosowań przemysłowych dokonuje pomiarów oraz przechowuje do 32 510 odczytów tlenku węgla (CO). Użytkownik ustawia szybkość rejestracji oraz czas jej rozpoczęcia i może załadować przechowywane dane poprzez podłączenie modułu do komputera osobistego lub portu USB. Urządzenie wykorzystuje elektrochemiczny gazowy czujnik tlenku węgla NAP- 505 firmy Nemoto. Czujnik ten składa się z trzech porowatych elektrod ze stali szlachetnej oddzielonych od siebie kwasowym elektrolitem wodnym otoczonych obudową z tworzywa sztucznego z tlenkiem polifenylu (PPO). Urządzenie ma zakres pomiaru od 0 do 1000 cząstek/milion z rozdzielczością 0,5 cząstek/milion CO. 

  LOKALIZATOR ZWIERZĄT: FIDO, ZADZWOŃ DO DOMU

  Komórka dla… zwierząt

  Telefon komórkowy z udostępnioną funkcją głosową opracowany z myślą o zwierzętach domowych pozwala właścicielowi dzwonić i rozmawiać ze swym najlepszym przyjacielem. Wodoodporne urządzenie o wymiarach 5 × 2,5 × 9,4 cm z łatwością dopasowuje się do obroży zwierzęcia. Właściciel może również ustanowić granice terytorialne wewnątrz których zwierzę musi pozostać. Jeśli przekroczy ustanowioną granicę, telefon automatycznie łączy się z telefonem komórkowym właściciela lub osoby, której numer został uprzednio zaprogramowany. Dzięki czujnikowi wykorzystującemu Globalny System Pozycyjny (GPS) umiejscowionemu w telefonie, zwierzę można łatwo zlokalizować. Wbudowany czujnik temperatury dostarcza dane dotyczące otoczenia zwierzęcia.

  Autor: TEKST: RANDY FRANK