W pogoni za prototypami

Rozwój technik druku 3D obserwowany od kilku ostatnich lat zyskuje na dynamice. I nie chodzi tu o pojawiających się kolejnych producentów, rynkowych graczy – a o nowe modele maszyn

Stereolitografia powoli odchodzi w przeszłość, a ceny nowoczesnych urządzeń maleją znacznie – chociaż tempa tego spadku nie można jeszcze porównać ze zjawiskami znanymi z rynku elektroniki. Nie można jednak wątpić w to, iż taka tendencja utrzyma się, a zapotrzebowanie na prototypy – już nie tylko wirtualne – stale będzie wzrastać. Uzyskane z najnowszych drukarek modele 3D odznaczają się nie tylko starannym odwzorowaniem szczegółów, ogromną dokładnością, ale coraz częściej – możliwością zastosowania szerokiej gamy tworzyw, materiałów o coraz wyższej odporności, o szerokiej palecie barw etc. Zredukowano konieczność obróbki wykończeniowej, zmniejszono gabaryty maszyn przy zachowaniu niezmienionej wielkości komór roboczych, uproszczono obsługę związaną z uzupełnianiem materiałów eksploatacyjnych. Co przyniosą najbliższe miesiące – przekonamy się niebawem.


Z450 – DWA W JEDNYM

Z Corporation od pewnego czasu stopniowo przyzwyczaja klientów do udziało w coraz szybszym pościgu za… nowościami. Nie upłynął nawet rok od premiery rynkowej skanera ręcznego Z700, a już na rynku pojawia się nowy sprzęt do Rapid Prototyping, drukarka przestrzenna Z450. Charakteryzuje się ona nowym designem, poprawionym inferfejsem oraz zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają użytkowanie maszyny.

Urządzenie oparte jest na doskonale znanej z poprzednich modeli zasadzie działania, czyli na budowie kolejnych warstw modelu w proszku z użyciem lepiszcza i utwardzeniu go przy pomocy impregnatów. Jednym słowem jest to tzw. metoda przyrostowa tworzenia prototypów. Innowacyjność Z450 polega tu zupełnie na czymś innym. Do tej pory jak w każdym urządzeniu RP czynnikiem kontrolnym przy produkcji modeli był człowiek.

Z Corp jak większość firm spod znaku HI-Tech zmierza w kierunku zminimalizowania czynnika ludzkiego w całym procesie produkcyjnym. Z450 został wyposażony w system pomagający szybciej przygotować maszynę do pracy. Pozwala on na automatyczne dozowanie proszku do drukowania przez co zmniejsza się pylenie w przestrzeni roboczej oraz w najbliższym otoczeniu maszyny. Proces wymiany lepiszcza drukującego również został zmodyfikowany – umieszcza się je w maszynie przy pomocy specjalnych kartridży, eliminując w ten sposób ręczne uzupełnianie pojemników.

Po zautomatyzowaniu działań mogących przyśpieszyć proces przygotowania do druku, producent proponuje również szybki sposób oczyszczania modeli z naddatków proszku. Polega on na wprowadzeniu komory roboczej w lekkie drgania, aby naddatek proszku został strząśnięty z modelu i zassany poprzez otwory w dnie komory roboczej.

Nowy system pozwala na skrócenie czasu produkcji modeli o kolejne 40%, wyeliminowanie pylenia powstającego przy oczyszczaniu modeli, sprowadzenie obsługi maszyny do niezbędnego minimum.

Z 450 stanowi połączenie dwóch wcześniej dostępnych na rynku systemów RP ZCorp.: monochromatycznego Z310 oraz kolorowego Z510. W nowym urządzeniu znajdziemy przestrzeń roboczą rodem z Z310 w połączeniu z możliwościami pełnokolorowego druku Z510.

Więcej informacji: www.car-t.pl 


“RODZINA” BENCHTOP

Solidscape Inc. projektuje, opracowuje, produkuje – i oczywiście sprzedaje urządzenia do szybkiego prototypowania. T612 Benchtop i T66 Benchtop są systemami wykorzystywanymi przez firmy działające w obszarach medycyny, przemysłu lotniczego, części samochodowych, ale także – biżuterii.

Zarówno T612 Benchtop, jak i T66 wykorzystują łączoną technikę wtrysku termoplastycznego tworzywa i precyzyjnej mechanicznej obróbki. Producent informuje, iż wykorzystywany system zapewnia wyjątkowo precyzyjne odwzorowanie detali wynikające z wysokiej rozdzielczości, sięgającej do 25 milionów punktów na cal kwadratowy. Maksymalna wielkość modelu mieści się w obszarze 348 x 152 x 152 mm. Grubość kolejnych warstw nakładanego w procesie druku 3D materiału – od 0,013 mmm do 0,076 mm.

System cechuje łatwość użycia. Automatycznie generowana jest siatka supportów podtrzymujących drukowany model, łatwy jest dostęp do funkcji interfejsu użytkownika.

Jak w większości systemów druku 3D, również tutaj producent zadbał o wznowienie pracy maszyny (np. w przypadku przerwy wynikającej np. z awarii zasilania) od momentu, w którym praca nad modelem została zatrzymana.

Oba modele są zresztą prawdziwymi urządzeniami biurowymi, ich wymiary gabarytowe wynoszą bowiem 711 x 495 x 495 mm. Obsługują standardowe systemy CAD/CAM, wykorzystują pliki *.stl, *.slc. Platformę sprzętową stanowi PC z systemem Windows (2000, XP lub ME).

Firma Solidscape Inc. może pochwalić się ponad 1000 systemów sprzedanych do ponad 14 państw świata.

Więcej informacji: http://www.solid-scape.com 


DIMENSION® ELITE – MASZYNA FDM?

Dotychczas nabywca decydujący się na zakup urządzenia modelującego w technologii FDM™ (Fused Deposition Modeling) często stawał przed trudnym, lecz zasadniczym problemem – zdecydować się na zakup drukarki 3D Dimension®, czy wybrać droższą, lecz oferującą znacznie większe możliwości, maszynę FDM?

Problem ten dotyczy głównie klientów poszukujących urządzenia prototypującego w korzystnej cenie, które byłoby w stanie wykonać cienkościenne elementy o drobnych szczegółach geometrycznych, oferując przy tym użyteczność modelu na poziomie wystarczającym do wykonania testowych badań funkcjonalności.

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom, Dimension Printing Group wprowadza na rynek nową maszynę – Dimension® Elite, której cechy pozwalają na zastosowanie jej w wielu nowych dziedzinach będących jak dotąd poza zasięgiem możliwości drukarek 3D firmy Stratasys, Inc.

Dzięki zastosowaniu nowej mieszanki tworzywa sztucznego ABS o nazwie handlowej – ABSplus™, uzyskiwane wydruki są do 40% mocniejsze niż dotychczas. Zwiększona dokładność urządzenia – poprzez wprowadzenie cieńszej warstwy modelującej o grubości 0,178 mm (dostępna jest również warstwa 0,254 mm) – pozwala na uzyskanie wydruków w których grubość osiąga wartość 0,4 mm.

Sterowanie drukarką odbywa się przy użyciu programu narzędziowego CatalystEX™. Program ten importuje geometrię modeli zapisaną w plikach STL, dzieli ją na warstwy, generuje struktury podporowe (jeśli są konieczne) i opracowuje ścieżki układania kolejnych warstw materiału. Cały proces przetwarzania geometrii na dane zrozumiałe dla drukarki 3D jest w pełni automatyczny, a obsługa programu CatalystEX™ – niemalże intuicyjna.

Dimension® Elite do budowy struktur pomocniczych (podporowych) wykorzystuje znaną i sprawdzoną technologię WaterWorks™. Dzięki temu istnieje pełna dowolność geometryczna tworzonych modeli, a struktury podporowe mogą zostać rozpuszczone w roztworze wodnym bez zbędnego ryzyka związanego z uszkodzeniem wydruków.

Nowy produkt, tak samo jak i reszta rodziny Dimension®, zaprojektowany został pod kątem pracy w warunkach biurowych. Eksploatacja drukarki jest cicha i czysta, a urządzenie nie wydziela szkodliwych oparów. Do poprawnej pracy potrzebuje jedynie zasilania 230V oraz komputera klasy Pentium 3 wyposażonego w standardową kartę sieciową.

Swą przystępną cenę drukarka 3D Dimension® Elite zawdzięcza między innymi dużej ilości podzespołów, które znalazły zastosowanie w modelu Dimension® SST 768.

Elite nie jest więc zupełnie nową konstrukcją zbudowaną od podstaw. Fakt ten pozwala jednak sądzić, iż niezawodność i dobra reputacja modelu SST 768 ma szansę w krótkim czasie przełożyć się na sukces rynkowy nowego produktu.

www.dimensionprinting.pl

 

Zestawienie wybranych parametrów drukarek Dimension® pracujących w technologii WaterWorks™ 

Parametr porównawczy

Dimension® SST 768

Dimension® Elite

Obszar zabudowy (mm):

(S) 203 x (D) 203 x (W) 305

(S) 203 (D) x 203 x (W) 305

Grubość warstwy modelowej:

0,254 mm lub 0,33 mm

0,178 mm lub 0,254 mm

Dokładność wymiarowa:

±0,127 mm

±0,089 mm

Usuwanie struktury podporowej:

Odłamanie lub rozpuszczenie

Odłamanie lub rozpuszczenie

Materiał modelowy:

Tworzywo sztuczne ABS

Tworzywo sztuczne ABSplus™

Wymiary gabarytowe (mm):

(S) 686 x (D) 914 x (W) 1041

(S) 686 x (D) 914 x (W) 1041

 


EDEN500V – SYSTEM DRUKOWANIA 3D O 16 MIKRONOWEJ WARSTWIE

To nie “powrót do Edenu”, chociaż podany wyżej parametr może wzbudzić słuszne zainteresowanie. Ten model drukarki firmy OBJET, wykorzystujący technologię druku 3D PolyJetTM posiada wiele zalet: dużą komorę wydruku (490 x 390 x 200 mm), wysoką jakość powierzchni i zgodnie z infromacjami producenta: łatwość w użytkowaniu.

Ponieważ przewidziana została do pracy w warunkach biurowych, zadbano o łatwą wymianę materiałów eksploatacyjnych – co powoli staje się standardem w przypadku urządzeń drukujących 3D. Producent przewidział wykorzystanie kaset z materiałem, ich łączna pojemność wynosi 3,6 kg. Zapewniono oczywiście automatyczne przełączanie między kasetami. Dostęp do kaset jest łatwy – przez przednią pokrywę drukarki.

Maszyna waży ok. 410 kg, a jej wymiary to 1320 x 990 x 1200 mm. Akceptowane formaty plików to standardowe *.stl i *.stc. Współpracuje z systemami Windows XP i 2000. Warto zaznaczyć, iż zespół drukujący został skonstruowany w sposób pozwalający na 72 godziny nieprzerwanej pracy.

Więcej informacji: www.2objet.com, www.drukarki3d.pl 


V-FLASH™ MODELER – KOMPAKTOWY DRUK 3D (NA 17)

Kolejna firma, której produkty udowadniają, iż gotowe do użycia modele 3D można zbudować w ekspresowym tempie… na biurku. Oferowane przez 3D Systems drukarki 3D zajmują rzeczywiście niewiele miejsca. Wymiary V-FlashTM Modelera to 635 x 660 x 685 mm przy masie ok. 45 kg. Uzyskane z urządzenia modele mogą osiągać rozmiary rzędu 178 x 203 x 228 mm. Niewielkie wymiary są konsekwencją małych gabarytów urządzenia, które – także dzięki niskiej w tej klasie produktów cenie – dedykowane jest do małych biur, szkół, uczelni, a także do domowego użytku.

Urządzenie będzie powszechnie dostępne latem 2007 roku w USA. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.modelin3d.com

3D Systems została założona w 1986 roku. Jest jednym z liderów w dziedzinie szybkiego prototypowania. Oprócz drukarki V-FlashTM, firma oferuje rozwiązania z dziedziny stereolitografii, selektywnego spiekania laserowego i innych metod modelowania 3D. 


PROMETAL SR2 – PROTOTYPOWANIE W METALU

Jak widać niektórzy producenci oferują systemy z pogranicza prototypowania i nisko seryjnej produkcji. Przykładem może być drukarka 3D oferowana przez firmę PROMETAL, która stanowi jeden z oddziałów EX ONE.

Prezentowane urządzenie wykonuje modele… z metalu. Zaprojektowane zostało pod kątem spełniania oczekiwań zarówno projektantów-konstruktorów, jak i firm specjalizujących się w branży odlewnictwa. „Drukowanie” w tej maszynie polega na wykorzystywaniu… piasku do formy budowanej równolegle z wykonywanym warstwa po warstwie odlewem – modelem. SR2 wykorzystuje standardowe materiały używane w odlewnictwie, umożliwiając wykonywanie modeli z różnych metali w zależności od zapotrzebowania i konkretnych zastosowań.

Wielkość uzyskanych „wydruków” musi zawrzeć się w obszarze 200 x 250 x 200 mm. Grubość kolejnych warstw wynosi od 0,2 do 0,25 mm, co jak na użyty do wykonania modelu materiał należy uznać za wynik bardzo dobry. Maszyna obsługuje pliki *.slc, a jej wymiary wynoszą 702 x 1169 x 1488 mm.

Więcej informacji: www.prometal.com