W Gdańsku powstanie Park Jakości Energii Elektrycznej

Pierwszy w Polsce Park Jakości Energii Elektrycznej powstanie w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. W czwartek w Gdańsku kilkanaście firm i instytucji podpisało list intencyjny w tej sprawie.

Park Jakości Energii Elektrycznej to wydzielony obszar, na którym odbiorcy energii elektrycznej otrzymują prąd o stałych, ściśle określonych parametrach. Na tym terenie nie występują np. spadki napięć, zmiany częstotliwości i przerwy w dostawach.

Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (GPNT), dr Zbigniew Rau powiedział PAP, że Park Jakości Energii Elektrycznej (PJEL) ma powstać za ok. trzy miesiące. Początkowo będzie miał charakter pilotażowy i będą mogły z niego korzystać jedynie firmy działające w GPNT. Docelowo Park ma objąć swym działaniem Gdańsk i woj. pomorskie.

Oferta PJEL kierowana jest przede wszystkim do wysokiego technologicznie przemysłu, np. firm telekomunikacyjnych, centr danych i laboratoriów.

Koncepcja tworzenia Parków Jakości Energii została wypracowana przez amerykański Instytut Badawczo-Rozwojowy Energetyki (Electric Power Research Institute – EPRI). W Gdańsku park będzie tworzony przy współpracy z EPRI.

Dyrektor Wykonawczy EPRI, Marek Samotyj powiedział PAP, że “pewność dostaw energii i zapewnione jej bardzo dobre parametry przyczyniają się do podniesienia konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw korzystających z parku oraz powodują obniżenie cen usług i towarów”. Dodał, że polski park prawdopodobnie będzie drugim w Europie, po Amstel w Holandii. W USA pierwsze parki powstały 15-18 lat temu. Obecnie jest ich 7.

List intencyjny ws utworzenia PJEL podpisali przedstawiciele m.in. Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Grupy Energa S.A., Polskich Sieci Energetycznych, Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego, EPRI oraz Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.

Szacuje się, że rocznie gospodarka Unii Europejskiej z powodu problemów z dostawą jakościowego napięcia oraz jego zmiennych charakterystyk traci ok. 150 mln euro.