Techniki wyświetlania

  W przeszłości kineskopy CRT (Cathode Ray Tube) stanowiły dominującą technikę stosowaną do wyświetlania obrazów w telewizorach i informacji na monitorach. Kilka nowych rozwiązań w tej dziedzinie, o nowych skrótach, rozszerzyło obecnie nasze możliwości wyboru. Randy Frank przedstawia poniżej pięć przykładów najnowszych technik wyświetlania

  Monitor Plazmowy HDTV TH 65XVS30U firmy Panasonic

  firmy Panasonic Ten 65-calowy panoramiczny monitor pracujący w standardzie HDTV ma szeroki ekran o stosunku długości do szerokości równym 16:9, współczynniku kontrastu równym 3000:1, może wyświetlić 3,62 mld kolorów i 2048 odcieni szarości. Technika panelu plazmowego używa dwóch szklanych płyt, między którymi umieszczone są przegrody rozdzielające, zawierające elektrody i mieszaninę gazów podatnych na jonizację, które tworzą piksele o rozmiarach 1,05 x 1,05 mm. Wysokie napięcie (powyżej 200 V) przyłożone na elektrody powoduje, że gazy te przechodzą w stan zjonizowanej plazmy, pozwalając na wyładowanie, które z kolei wywołuje emisję promieniowania ultrafioletowego i aktywację luminoforu. Monitor ma wysokość około 93 cm, szerokość 155 cm, grubość 9,9 cm. Ciężar urządzenia wynosi 81,5 kg. Pobór mocy – 695 W.

  DigiCharm Inc. MicroTag

  MicroTag jest etykietką produktu wykorzystującego technikę diod organicznych emitujących światło (OLED), wdrożoną przez OSRAM Opto Semiconductors. W wyświetlaczach Pictiva OLED wykorzystane są polimery organiczne (polifenylowinyleny i polifluoreny). Wyświetlacz jest cienkim urządzeniem, które samo emituje światło i nie wymaga podświetlenia od tyłu, a zatem jest znacznie wydajniejszy niż technologia LCD (wyświetlacza ciekłokrystalicznego). Po przyłożeniu napięcia do pakietu kilku cienkich warstw, jedna z nich zostaje ujemnie naładowana względem innej, przezroczystej warstwy. Energia przechodząca od jednej warstwy do drugiej pobudza materiał umieszczony między nimi do emisji światła. Inne zastosowania technologii OLED to przenośne komputery (laptopy) i komunikatory osobiste.

  Optrex Transmart jest niemal przeźroczystym wyświetlaczem, mogącym znaleźć zastosowanie w pojazdach i stanowić alternatywę dla wyświetlaczy typu HUD (wyświetlacz przezierny). Technologia nie wykorzystująca rzutowania światła nie wymaga specjalnie zaprojektowanej szyby panoramicznej. Ciekłe kryształy (LC) i polimerowa konstrukcja dostarczają kierowcy podstawowych informacji o prędkości, poziomie paliwa i przełożeniu skrzyni biegów. Informacje te są widoczne w normalnym polu widzenia kierowcy, pozwalając mu skoncentrować uwagę na drodze. Wyłączony wyświetlacz jest niewidoczny, ale pozostaje w stanie czuwania. Wyświetlacz, przewidziany do montażu na stałe, może też być zastosowany w charakterze technologii nakładkowej, jako uzupełnienie normalnej tablicy rozdzielczej samochodu.

  73-calowy odbiornik telewizyjny WD-73927A, w standardzie HDTV (High Definition Television) firmy Mitsubishi

  Ten 73-calowy wyświetlacz ma progresywną rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli i wykorzystuje technologię DLP (cyfrowego przetwarzania światła) firmy Texas Instruments. Silnik DLP wykorzystuje cyfrowe urządzenia mikrolustrzane (DMD), które składają się z prostokątnej matrycy około dwóch milionów mikroskopijnych luster zawieszonych na osiach. Każde z luster, chemicznie wytrawione z płytki krzemowej, ma rozmiar równy jednej piątej grubości włosa ludzkiego. Chip DLP wymaga źródła światła i soczewek projekcyjnych do lusterek rzutujących obraz na ekran lub na inną powierzchnię. W modelu HDTV, WD-73927A lampa o mocy 150 W dostarcza silnego światła, które jest odbijane w cyfrowych lustrach.

  Wyświetlacz Nano Emissive Display (NED) produkcji Motorola Labs oparty jest na technologii nanorurek węglowych (CNT). Nanorurki (CNT) są strukturami węglowymi o średnicy mniejszej niż nanometr i mają wiele właściwości czyniących je atrakcyjnymi dla płaskich wyświetlaczy panelowych. Motorola zademonstrowała możliwość wzrostu rurek CNT w niskich temperaturach, precyzyjnej lokalizacji poszczególnych układów na materiale powierzchni, a także sterowania długością i średnicą rurek CNT. Te możliwości przybliżają upublicznioną technologię CNT do komercjalizacji. Urządzenie ma efektywną przekątną jednej sekcji 4,6 cala, rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, format panoramiczny (16:9), 42 cale przekątnej i odpowiednie rozmiary pikseli.