Szybciej, taniej, lepiej

  Trzy ulepszone modele urządzeń do błyskawicznego wykonywania prototypów

  Czego oczekują użytkownicy od swoich systemów szybkiego wykonywania prototypów? Większej szybkości. Oczekują także obniżenia kosztów, co szczególnie dotyczy urządzeń modelujących poziomu podstawowego, które wykorzystywane są do analizy koncepcji projektowych. Oprócz tego potrzebują lepszych systemów wyższej klasy – lepszych w kategoriach zachowania dokładności wymiarowej i doboru materiałów. Najnowsze oferty firmy Stratasys Inc. spełniają wszystkie te wymagania. Na przykład nowe osiągnięcie firmy – model Vantage, czyli system modelowania, oparty na zasadzie topienia i osadzania, cechuje się polepszoną rozdzielczością oraz oferuje użytkownikom możliwość wykorzystania dowolnych trzech z pięciu tworzyw polimerowych, wspieranych przez modelowanie ze stapianiem warstw (FDM – fused deposition modeling). Dodatkowo firma stworzyła obecnie inne, jeszcze lepsze systemy. Jeden z nich rozszerza możliwości szybkiego modelowania do zastosowania w biurze. Kolejny oferuje bezprecedensowe możliwości, związane z wytwarzaniem metalowych części. Wreszcie trzeci system, z należącego do firmy oddziału Dimension 3D Printing Group, obniża wskaźniki cenowe.


  CORAZ SZYBCIEJ

  Stratasys przedstawił nową, szybką wersję systemu produkcji prototypów Polyjet. Urządzenie Polyjet, opracowane przez izraelską firmę Objet Geometries, buduje modele z polimeru utwardzanego przez światło. Maszyna zawiera głowice wtryskowe, które selektywnie wystrzeliwują warstwy polimeru. Natychmiast potem, warstwa jest utwardzana przez promieniowanie ultrafioletowe (UV). Nowy model Eden 350 V pracuje z szybkością dwukrotnie wyższą niż jego i tak już szybki poprzednik – Eden 333. Jest to możliwe dzięki dodaniu szybkiego trybu pracy, który zwiększa grubość poziomej warstwy z 16 do 30 mikronów. Maszyna może też pracować w trybie wysokiej jakości, z grubością warstwy 16 mikronów. W tym trybie rozmiary i wykończenie powierzchni osiągają najlepszą, możliwą rozdzielczość. W porównaniu z modelem 333 model 350 V charakteryzuje się także podwyższoną rozdzielczością całkowitą – od 42 × 84 × 16 mikronów dla modelu 333 do 42 × 42 × 16 mikronów w przypadku modelu 350V.


  SPADEK CEN*

  Drukowanie trójwymiarowe staje się bardziej dostępne, stanowiąc coraz lepszą alternatywę dla operacji konstrukcyjnych, które używają modeli do dokładnego korygowania koncepcji projektowych. Widoczne jest to na przykładzie aktualnych obniżek cen dla systemów produkowanych przez Dimension 3D Printing Group, należącej do Stratasys. Urządzenie BST, produkcji tej firmy, jest obecnie sprzedawane w cenie 18 900 dolarów, czyli taniej o 6000 dolarów. System BST tworzy modele, osadzając warstwy z tworzywa ABS i z materiału stanowiącego czasowe wzmocnienie, który jest później usuwany z gotowego modelu. Jest to pierwszy przypadek, kiedy drukarka trójwymiarowa jest wyceniana na sumę niższą od 20 000 dolarów, jak mówi Jon Cobb, wiceprezes Stratasys i dyrektor generalny, odpowiedzialny za technologię druku trójwymiarowego. Trochę bardziej zaawansowany Dimension SST, który wykorzystuje rozpuszczalne wzmocnienia, także kosztuje mniej. Jego cena sprzedaży wynosi obecnie 24 900 dolarów, czyli 5000 dolarów mniej, niż poprzednia cena.

  *Dane dotyczą rynku USA


  WYTWARZANIE METALOWYCH PROTOTYPÓW

  System tworzenia metalowych produktów i prototypów szwedzkiej firmy Arcam AB staje się coraz bardziej popularny. – Maszyna ma unikalne możliwości, stawiające ją daleko przed innymi systemami działającymi przy wykorzystaniu metali sproszkowanych – mówi Kirby Quirk, który w Stratasys jest dyrektorem odpowiedzialnym za linię Arcam. Najważniejszą cechą jest to, że urządzenie Arcam całkowicie topi sproszkowany metal i tworzy część warstwa po warstwie, podczas gdy konkurencyjne systemy używają wiązki laserowej do spiekania sproszkowanego metalu. – Doszliśmy do metalurgii ze świata rzeczywistego – mówi Quirk, wyjaśniając, że system Arcam wytacza części o stuprocentowej gęstości, których struktura ziarnista i własności mechaniczne są bardzo zbliżone do próbek produkowanych metodą kucia. – I to jest właśnie najbardziej poszukiwana metoda szybkiego wytwarzania części metalowych – mówi Quirk. Aktualnie Stratasys oferuje maszyny, mogące stosować czysty tytan oraz dwa powszechnie używane stopy tytanu (Ti6AL4V i Ti6Al4V ELI). Już niedługo Stratasys będzie także oferował możliwości użycia kobaltu i chromu. Quirk informuje, że urządzenia te są obecnie w trakcie testów beta w Stanach Zjednoczonych, ale Arcam odnosi już sukcesy w Europie. Arcam pracuje również nad wieloma innymi metalami, takimi jak: super stopy, stal nierdzewna, beryl i stop AlBeMet. Quirk informuje też, że klienci Stratasys aktywnie ubiegają się o homologację, która pozwoliłaby wykorzystać maszynę do bezpośredniej produkcji istotnych komponentów dla lotnictwa i technologii kosmicznych oraz do produkcji implantów medycznych.