Sterowanie ruchem. Kiedy COTS się nie sprawdza

  Czasem niezbędna jest wysoka specjalizacja, ale nie zawsze

  Kilka lat temu wojsko odkryło, że mogłoby zaoszczędzić pieniądze, kupując dostępne w handlu przedmioty prosto z półek sklepowych. Tak powstał skrót – COTS (commercially available products off the shelf). Czasami jednak producenci, nawet bez ukierunkowania na szczególne zapotrzebowanie wojska, muszą dostarczyć coś bardzo specjalnego, unikatowego. Część sprzedawców nieustannie podejmuje wysiłki, by dostosować swoją działalność do potrzeb szczególnego klienta, o czym świadczą przytoczone w tekście dwa przykłady. Przed zwróceniem się do sprzedawcy z prośbą o to coś specjalnego warto skorzystać z pomocy katalogów. Jak widać w trzecim przytoczonym tu przykładzie, co najmniej jeden producent łożysk nieco ułatwił sobie pracę.

  Wybierz sprężynę

  Producenci, którzy tworzą własne wewnętrzne standardy, po wklepaniu danych do komputera mogą skorzystać z doświadczeń w dziedzinie sprężyn maszynowych firmy Helical Products Co. Helical przystosowuje własne, autorskie metody obróbki do wyrobów wytwarzanych przez producenta, nadając elastyczność tam, gdzie istnieje nadmierna sztywność. Dzięki temu producenci są w stanie zapewnić elastyczność częściom, których wymiary wykluczają wykorzystanie komercyjnych sprzężeń. – Kilka zwojów formujących jedną część skompensuje niewielkie błędy osiowania, podczas gdy ich większa liczba umożliwi przeniesienie ruchu obrotowego pod kątem, bez pomocy dodatkowej przekładni – zapewnia przedstawiciel firmy.

  Znajdź łożysko dla siebie

  Znajdź łożysko dla siebie Dzięki interaktywnemu katalogowi inżynierskiemu SKF konstruktorzy mają dostęp do obszernej informacji o łożyskach, w tym do pełnej listy łożysk ślizgowych i tocznych, listy uszczelek, danych o produktach oraz pełnego zestawu odpowiednich obliczeń. Za pomocą funkcji wyszukiwania konstruktorzy mogą określić kryteria wydajnościowe i zawęzić wybór rozwiązań przedstawionych w katalogu. Inna funkcja łączy kształty łożysk z prezentacją zastosowań oraz ich widokiem w przekroju.