Sonda inżynierska: siedem najważniejszych trendów

  Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć, jak unowocześnić technologie, zacznijcie od spytania Waszych klientów. Tak właśnie zrobiła grupa Danaher Industrial Control (www.dancon.com) na początku 2004 roku, przeprowadzając obszernerozmowy na terenie całego kraju z projektantami i inżynierami zakładów produkcyjnych 50 firm. Grupa rozmawiała z przedstawicielami różnych firm, począwszy od producentów wind i serwosilników, po producentów maszyn i urządzeń medycznych i opakowaniowych.

  OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA: Wielopierścieniowy sterownik temperatury Danaher MLC 9000+ zajmuje zaledwie 6 cm w PLC. Nie wymaga zewnętrznego montażu na panelu sterowania

  W wyniku tych działań sporządzono prezentację, którą firma nazwała: „Siedem najważniejszych trendów sterowania przemysłem”.

  – Nasze wysiłki to część filozofii firmy, wyznającej konieczność ciągłego wsłuchiwania się w głos klientów. Realizując tę politykę, przeprowadzamy ankiety, rozmowy, organizujemy grupy badawcze i stosujemy inne techniki obserwacyjne – mówi Jeff Christiansen, dyrektor działu zajmującego się badaniem informacji zwrotnych od klientów, który zajmował się przeprowadzaniem rozmów wspólnie z działem oprzyrządowania i sterowania.

  Przedstawiamy dominujące opinie, które pojawiły się podczas rozmów z klientami.

  1. Zdalne gromadzenie danych

  – Trend jest typowy – mówi Christiansen – dla producentów urządzeń rezonansu magnetycznego (magnetic resonance image – MRI). Firmy muszą wbudowywać opcję zdalnego monitorowania maszyn, aby technicy mogli zdiagnozować problem przed otrzymaniem wezwania do serwisu urządzenia. Redukuje to czas naprawy i powtórnych wezwań serwisowych – co stanowi główny atut oferty handlowej dla szpitali, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje drogiego sprzętu diagnostycznego.

  ŁĄCZENIE W SIEĆ: Kodery ACURO zaspokajają potrzeby klienta dotyczące zdalnego monitorowania maszyn i procesów poprzez zastosowanie Profibus, DeviceNet, CANopen itp.

  W firmie Danaher trend ten dał impuls do modernizacji koderów serii ACURO™, które obecnie wyposażone są we wbudowaną diagnostykę oraz alarmy służące do monitorowania prądu i temperatury. Kodery te mogą również komunikować się z podstawowym systemem sterującym dowolnego typu, poprzez zastosowanie magistrali, takich jak: Profibus, DeviceNet oraz CANopen.

  2. Globalna dostępność produktu

  Producent wind udzielił następującej odpowiedzi: – Jeśli nie jesteście w stanie obsługiwać nas na poziomie lokalnym, na całym świecie, nie będziemy z wami współpracować. Andrew Ross, dyrektor działu oprzyrządowania i sterowania przyznaje, że jest zaskoczony szybkością, z jaką wiełu jego klientów przeniosło się do Azji. – Lekcją dla dostawców – dodaje Christiansen -jest opracowanie elastycznego procesu produkcji, który pozwoli na otwarcie zakładu produkcyjnego w każdym miejscu na świecie, gdzie jest to potrzebne. – Obecnie dostosowanie produktu zarówno do standardów lokalnych, jak i międzynarodowych jest koniecznością.

  3. Dostosowanie produktu do indywidualnych potrzeb

  Wyniki ankiety wykazały, że OEM domagają się tanich produktów, ale chcą również, aby dostawcy dostosowywali produkty do zmieniających się potrzeb maszyn klienta. Producenci wind i wiatrowych generatorów energii elektrycznej chcą, aby potrzebne części miały trwałość od 10 do 15 lat, a nawet i większą. Aby nadążać za takimi wymaganiami, Danaher wprowadził koder przyrostowy RI 80-E, który ma solidniejszą konstrukcję i zawiera niełamliwą tarczę, bezserwisowe łożyska, poprzez uszczelnienie wału przelotowego.

  4. Zwiększona funkcjonalność w mniejszym opakowaniu

  Przy wzrastających kosztach nieruchomości zakładów przemysłowych producent maszyn tkackich do dywanów musi zmniejszyć wielkość maszyn. Dla wielowrzecio-nowych zastosowań tego typu firma Danaher oferuje obecnie nowy koder ACURO o średnicy zaledwie 36 mm, o jedną trzecią mniejszy od poprzedniego modelu. Mimo małych rozmiarów urządzenie zawiera opto-ASIC, który umożliwia zastosowanie go do różnych aplikacji sterujących ruchem oraz aplikacji z wykorzystanie serwosil-ników oraz skrzyni przekładniowych dla różnorodnych rozwiązań.

  5. Wzrastające zastosowanie Ethernetu

  Wielu projektantów OEM potwierdza to, co powiedzieli eksperci od automatyki: Ethernet staje się dominującą siecią w wielu sektorach automatyzacji. Odpowiadając na życzenia klientów, wytwórców silników dla producentów opon, Danaher dołożył płytki lub chipy do koderów, aby umożliwić ich podłączenie do Ethernetu. Ułatwia to klientom powiązanie procesów maszyny z oprogramowaniem systemów sterujących zakładów.

  6. Wzrost zastosowania sterowania rozproszonego

  Klienci wywodzący się z takich gałęzi przemysłu, jak opakowania i formowanie wtryskowe chcą, aby urządzenia, które sterują kluczowymi procesami produkcyjnymi, miały wbudowaną większą inteligencję oraz większe możliwości komunikacyjne. Nowy produkt firmy Danaher, który jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie – MLC 9000+ – to wielopętlowy sterownik temperatury. Urządzenie, dzięki któremu PLC nie jest potrzebne sterowanie analogowe, jest w stanie przekazywać do PLC tylko dane niezbędne do sterowania procesem.

  7. Prostsze interfejsy człowiek-maszyna (human-machine interface – HMI)

  Inżynierowie produkcji szukają mniejszych, prostszych paneli, które łączą funkcje sterujące, zawierając je w jednym, prostym do nawigacji ekranie.

  Nowy sterownik temperatury Danaher MLC 9000+ zajmuje zaledwie 2,4 cale (6 cm) i jest zintegrowany w PLC. Technicy zakładów nie muszą już dłużej instalować i podpinać sterowników temperatury poza panelami sterującymi.

  Christiansen zauważa, że mimo iż wielu inżynierów uczestniczących w rozmowach z klientami skupiało się na informacjach zwrotnych i produktach z dziedziny sterowania, trendy ujawnione w badaniu są istotne dla wielu sektorów automatyki, łącznie ze sterowaniem ruchem.

  Autor: Lawrence Maloney