Skaner Z Corp. stawia na dokładność

ZScanner 800 wyposażony został w trzecią kamerę wysokiej rozdzielczości, która znacznie zwiększa rozdzielczość i dokładność skanowania.

Nowy skaner 3D ZScanner 800 wykorzystuje trzecią kamerę, by pięciokrotnie zwiększyć rozdzielczość.

W projektowaniu 3D chodzi przede wszystkim o wizualizację i dokładność. Firma Z Corp. dodała do swojego asortymentu skanerów 3-D nowy model, który ma spełnić obydwa założenia.

Podobnie jak ZScanner 700, nowy ZScanner 800 jest ręcznym, samoorientującym się skanerem 3D, wykorzystywanym do tworzenia i rejestracji trójwymiarowego obrazu fizycznego obiektu lub prototypu, który następnie można przekazać zespołowi technicznemu lub włączyć do systemu CAD 3D, w celu wykonania dalszych prac projektowych. Najnowszy model wyposażony jest w trzecią kamerę wysokiej rozdzielczości, która pomaga uzyskać pięciokrotnie większą rozdzielczość i ponad dwukrotnie większą dokładność, niż miało to miejsce w przypadku poprzedniego modelu. Dzięki temu powstaje efektywne kosztowo i łatwe w użyciu uzupełnienie technologii szybkiego projektowania prototypów – tak twierdzą przedstawiciele firmy Z Corp, a Dave Tedder – kierownik ds. produkcji opisuje zalety zastosowania w produkcji:

„Wiele osób nie korzysta z programów CAD 3D, rzeźbiąc prototypy za pomocą gliny lub pianki. Z tego powodu trudno jest dziś przejść do fazy produkcji; skaner 3D pozwala na uchwycenie czynnika formy i bezpro-blemowe przejście do produkcji”.

Opisując walory urządzenia Tedder twierdzi, że model 800 (podobnie jak model 700), jest niezwykły, z racji swojej konstrukcji umożliwiającej trzymanie go w ręce, co eliminuje potrzebę instalacji na nieruchomych trójnogach, zajmujących wiele miejsca mechanicznych wysięgnikach czy zewnętrznych urządzeniach pozycjonujących, które sprawiają, że trudno jest przeprowadzić skanowanie w miejscach trudnodostępnych, takich jak np. wnętrze samochodu. Nowe skanery rejestrują także dane podczas jednej, ciągłej sesji skanowania, a nie w serii wielu ujęć z ustalonych pozycji. Metoda ta eliminuje konieczność wielogodzinnego przetwarzania, związanego z łączeniem wielu statycznych ujęć w jeden spójny skan.

By wykonać skan, użytkownik po prostu bierze do ręki ważące mniej niż 1 kG urządzenie i „maluje” obiekt (na przykład zespół tylnych świateł samochodu), zaś powierzchnia obiektu zostaje zarejestrowana przez potrójne kamery skanera. Następnie oprogramowanie ZScan, dostar-czane wraz z urządzeniem, generuje siatkę wielokątów będącą obrazem powierzchni, która w postaci pliku .sti może także zostać włączona do szeregu pakietów CAD 3D lub wydrukowana na drukarce 3D.

Dzięki większej rozdzielczości, ZScanner 800 dobrze nadaje się do zastosowań związanych z inżynierią wsteczną, projektowaniem, produkcją i tworzeniem cyfrowych makiet. Dzięki poprawionej dokładności, sprawdza się także w wymagających zastosowaniach kontroli 3D. „Plik, który się tworzy, jest teraz wierniejszy temu, co widać informuje Tedder, podsumowując – Dzięki większej dokładności i lepszej rozdzielczości nowego modelu udało się nam pokonać przeszkodę uniemożliwiającą zastosowanie wcześniejszych modeli do kontroli”.

DN