Seria procesorów Intel® Xeon® 5500: nowy poziom inteligencji i adaptowalności serwerów

  Z końcem marca br. Intel wprowadził do sprzedaży swój najbardziej zaawansowany procesor, Intel® Xeon® 5500. Jest to pierwszy procesor serwerowy oparty na najnowszej mikroarchitekturze Intela, znanej pod nazwą kodową Nehalem.

  Seria Xeon 5500 wyznacza nowy poziom inteligencji i adaptowalności procesora. Procesor monitoruje stan swojego środowiska oraz działających aplikacji i automatycznie zapewnia odpowiedni poziom poboru mocy albo wydajności.

  Seria Xeon 5500 jest wyposażona w szereg innowacyjnych funkcji:

  Architektura Intel® QuickPath

  Procesory stają się coraz potężniejsze i coraz szybciej wykonują instrukcje. Jeśli jednak procesor nie może pobierać instrukcji i danych z pamięci tak szybko, jak je przetwarza, powstaje wąskie gardło. Kiedy procesor lub rdzeń musi czekać, wydajność zmniejsza się.

  Intel® QuickPath to nowa architektura systemu, która umożliwia znacznie szybsze przesyłanie danych między procesorem i pamięcią, a zatem ogranicza potencjalne opóźnienia.

  Oprócz puli pamięci współdzielonej przez wszystkie procesory, architektura Intel QuickPath zapewnia każdemu procesorowi własną, dedykowaną pamięć podręczną. Dane, z których procesor korzysta najczęściej, są przechowywane właśnie w niej, a nie w pamięci współdzielonej.

  W architekturze Intel QuickPath każdy procesor dysponuje własnym, szybkim połączeniem z pamięcią zewnętrzną, z lokalną pamięcią innych procesorów oraz z kontrolerem wejścia-wyjścia. Bezpośrednia ścieżka transmisji danych znacznie zwiększa wydajność. Ponadto ścieżki te zawsze działają z maksymalną szybkością, ponieważ nie są współdzielone z pozostałymi procesorami.

  Technologia Intel® Turbo Boost

  Technologia Intel® Turbo Boost przyspiesza działanie aplikacji, używając niewykorzystaną moc procesora.

  Jeśli procesor wykryje, że działa poniżej swoich limitów mocy, temperatury i poboru energii, może automatycznie podnieść częstotliwość taktowania, aby zwiększyć wydajność jednego lub wielu rdzeni. Jeśli pracują wszystkie rdzenie, dodatkowa moc rozkłada się równomiernie. Jeśli pracują tylko dwa rdzenie, dodatkowa moc jest przydzielana tylko im, co zapewnia jeszcze większy wzrost wydajności. Przyspiesza to działanie zarówno wielowątkowych, jak i jednowątkowych obciążeń.

  Technologia Intel® Hyper-Threading

  Technologia Intel® Hyper-Threading (Intel® HT) sprawia, że z perspektywy systemu operacyjnego jeden procesor wygląda jak dwa procesory „logiczne”, którym można przydzielać różne zadania. Na przykład czterordzeniowy procesor z serii Intel Xeon 5500 może przetwarzać nawet osiem wątków jednocześnie. Jest to bardzo energooszczędny sposób na zwiększenie wydajności wielowątkowego oprogramowania.

  Technologia Intel® Intelligent Power

  Dzięki technologii Intel® Intelligent Power procesor może automatycznie zwiększyć lub zmniejszyć zużycie energii w zależności od obciążenia. Istnieje 15 różnych stanów zasilania, w których procesor może działać i między którymi może się szybko przełączać. Kiedy rdzeń nie jest używany, jego pobór prądu spada niemal do zera. Ogólny rezultat jest taki, że procesory z serii Intel Xeon 5500 mogą inteligentnie dostosowywać pobór prądu do bieżącego obciążenia, co znacznie zmniejsza koszty energii.

  Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami: http://www.intel.com i http://blogs.intel.com.