Robot, który zmieni świat – konkurs innowacyjnej firmy RoboCAMP

Robotyka i informatyka w wydaniu RoboCAMP to wielokrotnie nagradzany autorski program nauczania. Połączenie zabawy klockami z programowaniem pozwala zachęcić dzieci i młodzież do poznawania podstaw tych dziedzin oraz sukcesywnego rozwijania umiejętności – tłumaczyli podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik przedstawiciele innowacyjnej firmy z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Dzieci mogą wygrać edukacyjne półkolonie projektując “Robota, który zmieni świat”.

W ramach autorskiego programu RoboCAMP organizowane są zajęcia, podczas których roboty “ożywają” w rękach dzieci. Edukatorzy uczą je, jak zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota. Młodzież może wziąć udział w kursach semestralnych lub półkoloniach – warsztatach wakacyjnych lub zimowych.

Takie “wakacje z robotami” można wygrać biorąc udział w konkursie rysunkowym przeznaczonym dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Każde z nich powinno wymyślić swojego robota i narysować wymarzoną konstrukcję z klocków lego. Jak zapewniają organizatorzy, najlepsze pomysły będą zrealizowane na półkoloniach, a na podstawie rysunków zostaną zbudowane roboty. Autorzy najlepszych prac otrzymają zaproszenia na półkolonie wakacyjne RoboCAMP.

Prace można wysyłać do 30 maja e-mailem na adres: konkurs@robocamp.pl lub pocztą na adres spółki. RoboNET Sp. z o. o. ul. Trzy Lipy 3,80-172 Gdańsk. Na odwrocie należy podać imię i wiek autora oraz telefon i adres email rodzica.

Firma RoboCAMP rozpoczęła działalność w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości (AIP) na Uniwersytecie Gdańskim. Utworzyli ją studenci Politechniki Gdańskiej. W 2006 r. Wojciech Syrocki, student Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki tej uczelni, proponując dzieciom naukę poprzez zabawę zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najlepszy biznesplan.

Od tego czasu przedsiębiorca wraz z grupą RoboNET przeprowadził liczne kursy naukowe dla dzieci i młodzieży z zakresu robotyki i programowania, z wykorzystaniem zestawów LEGO Mindstorms NXT. Zespół RoboNET został m.in. nagrodzony w Konkursie Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju, odebrał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wojciech Syrocki został opisany w serwisie – www.polishhighfliers.pl , gdzie prezentowane są sylwetki młodych Polaków, których osiągnięcia wpływają na codzienne życie milionów ludzi na świecie. Serwis będzie promował Polskę m.in. podczas turnieju Euro 2012.