Prosty jak… robot?

  Uczniowie budujący roboty, którzy mają większe ambicje niż proste składanie części z plastikowego zestawu, mają obecnie kilka opcji niewymagających zaangażowania dużych pieniędzy, czy nawet wykonywania części na zamówienie. Teraz mogą wybrać VEX Robotics System, opracowany przez Innovation First Inc. i Radio Shack.

  Za 299 dolarów system VEX oferuje to wszystko, czego początkujący budowniczy robotów potrzebuje do rozpoczęcia pracy, łącznie ze stalowymi elementami konstrukcyjnymi, wielką ilością układów przenoszenia napędu, serwomotorami, programowalnym mikrosterownikiem 10 MIPS (milionów instrukcji na sekundę) i sterowaniem radiowym. Pokazano tam także pewne sprytne rozwiązania mechaniczne, upraszczające montaż tego robota i przystosowujące go do wielu różnorodnych zadań.

  VEX, laureat nagrody za innowacyjność na Targach Elektroniki Konsumpcyjnej w 2006 roku, został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić stworzenie pośredniego poziomu między dwiema klasami robotów, które zostały zbudowane w ramach konkursu uczniów FIRST. Uczniowie w kategorii wiekowej 9–14 lat współzawodniczyli, budując roboty z zestawów Mindstorm, opartych na zasadzie klocków LEGO, natomiast zespoły uczniów szkół średnich konkurowały na polu o wiele bardziej skomplikowanych robotów, kosztujących już kilka tysięcy

  Obecnie VEX ma swoją własną klasę FIRST dla uczniów szkół średnich, pragnących konkurować w dziedzinie robotów o średnim stopniu zaawansowania. – VEX wypełnia lukę między bawieniem się zestawami LEGO i wytwarzaniem własnych części robota – mówi Sam Mahserjian, dyrektor produktu VEX w firmie Radio Snack.

  Pomimo, że nie potrzebuje on specjalnie wykonanych części, zestaw VEX umożliwia dużą elastyczność projektu. Na przykład, konstruktorzy z Innovation First złożyli robota demonstracyjnego, który był w stanie wziąć ze stołu butelkę o długiej szyjce z piwem, a następnie nalać piwo do szklanki (aby to zobaczyć, wejdź na stronę http://www.designnews.pl/filmy). – To jest zadziwiająco wszechstronny zestaw – mówi John V-Neun, jeden z inżynierów, którzy zbudowali tego zrobotyzowanego otwieracza butelek. – Z tych zestawów można zbudować praktycznie wszystko.

  Zgodnie z opinią Johna V-Neun taka wszechstronność jest zasługą płaskich stalowych komponentów, wykorzystanych do konstrukcji nośnej robota i członów strukturalnych. Stalowe arkusze, dostarczane jako elementy płaskie lub kątowe, mają szereg otworów, służących różnym celom.

  Po pierwsze, ułatwiają one dokładne zginanie lub przycinanie arkuszy – zgodnie z liniami utworzonymi przez te otwory. Po drugie, otwory pozwalają użytkownikowi szybko zainstalować i dopasować komponenty układów przenoszenia napędu. V-Neun wyjaśnia, że przekładnie zamontowane  w siatce otworów umożliwiają zmianę przełożenia, co wymaga tylko wypróbowania różnych kombinacji rozmiarów przekładni i odpowiednich otworów. Wiele otworów w zestawie VEX, które służą jako bloki nośne, łączy się z wałkami o przekroju kwadratowym, rozmieszczonymi w całym zestawie. – Nie ma tutaj wkrętów. Tylko dużo kwadratowych kołków w kwadratowych otworach – mówi V-Neun.

  Joseph Ogando