Procesory DSP

  Spadają ceny zmiennoprzecinkowych procesorów sygnałowych

  Ceny nowych, szybkich, zmiennoprzecinkowych cyfrowych procesorów sygnałowych zaczynają się już od niecałych 6 dolarów.

  W chwili obecnej, większość inżynierów dobrze zna największą korzyść płynącą z cyfrowej obróbki sygnału (Digital Signal Processing – DSP): szybkość. Ponieważ procesory DSP to bardzo wydajne „obliczeniowce”, podają one wyniki wcześniej niż mikroprocesory konwencjonalne. W przeciwieństwie do komputerów PC, w przypadku których użytkownicy czekają na wyniki obserwując małą klepsydrę, procesory DSP zapewniają prawie natychmiastowe przetwarzanie i obróbkę. Dzięki temu… połączenia internetowe działają szybciej. W czasie wideokonferencji obraz jest wyświetlany płynnie, nie zacina się ani nie rwie, etc.

  Niedawno technologia DSP wykonała kolejny krok naprzód: pojawiły się zmiennoprzecinkowe procesory DSP. Posiadają one dodatkowe układy do dodawania i mnożenia zmiennoprzecinkowego. Oznacza to jeszcze większą szybkość oraz zdolność do wykonywania zadań arytmetycznych wymagających obliczeń zmiennoprzecinkowych.

  – W kategorii tej dokonuje się duży postęp związany z przetwarzaniem informacji – zauważa Gerard Andrews, kierownik zajmujący się zmiennoprzecinkowymi procesorami DSP na skalę globalną w Texas Instruments.

  Co więcej, ceny zmiennoprzecinkowych procesorów sygnałowych spadają. Gdy dwa lata temu kosztowały one zazwyczaj 14 do 15 dolarów, dziś dostawcy oferują modele za cenę niższą niż 6 dolarów.

  – Inni doszli do poziomu 6 dolarów w kategorii DSP – mówi Andrews. – Ale do niedawna nie udawało im się to w kategorii DSP zmiennoprzecinkowych.

  Zamieszczamy tutaj krótki opis dwóch produktów, które niedawno pojawiły się na scenie zmiennoprzecinkowych DSP. Oba oferowane są po cenie poniżej 6 dolarów.


  adi jest adresowany do masowego rynku audio i wideo

  ADSP-21375 firmy Analog Devices przeznaczony jest na masowy rynek audio i wideo, a także rynek produktów przemysłowych i medycznych. Należący do rodziny procesorów zmiennoprzecinkowych ShARc, oferuje poziom wydajności rzędu 319 megaflopów za dolara. Procesor ten łączy rdzeń DSP pracujący z częstotliwością 266 mhz z pamięcią na strukturze półprzewodnikowej w 208-pinowej wersji QFP (quad flat pack) lub BGA (ball grid array). Posiada także 2 mB ROm oraz 0,5 mB wewnętrznej pamięci RAm z bezpośrednim wykonywaniem kodu z pamięci. Jest zgodny pinowo z innymi procesorami ShARc trzeciej generacji, umożliwiając skalowanie wyników. ceny ADSP-21375 zaczynają się od 5 dolarów.


  Ti przeznaczony do instrumentów muzycznych i medycznych

  Procesor DSP TmS320c6720 firmy TI przeznaczony jest do zastosowań w urządzeniach wrażliwych na zmiany kosztów, wymagających zdolności do operacji zmiennoprzecinkowych, takich jak instrumenty muzyczne, medyczne, biometria, transmisje radiowe, audiokonferencje, oprzyrządowanie i zastosowania przemysłowe. Rdzeń urządzenia jest wydajny, skonstruowany w architekturze VlIW, która zapewnia poprawę wydajności przy niższej cenie. Ten procesor DSP pracuje z częstotliwością 200 mhz i jest kompatybilny pinowo ze swoimi poprzednikami, takimi jak TmS320c6722 i TmS320c6726, co zapewnia deweloperom ścieżkę migracyjną. układ wyposażony jest w 64 KB RAm na strukturze półprzewodnikowej, 32 KB pamięci podręcznej na instrukcje oraz 384 KB ROm. W pamięci ROm znajduje się fabrycznie zainstalowany DSP/BIOS, pracujące w czasie rzeczywistym jądro DSP i zoptymalizowane biblioteki DSP. Koszt urządzenia wynosi 5,75 dolara.