Polska firma nagrodzona za przełomowy produkt półprzewodnikowy

Polska firma Ammono S.A. została laureatem prestiżowej nagrody Compound Semiconductor Industry Awards 2012 za najbardziej przełomowy produkt półprzewodnikowy ubiegłego roku. Nagroda ta jest postrzegana jako “Oscar” światowej branży półprzewodnikowej i przyznawana jest dorocznie za dokonania, które branżę rewolucjonizują.

Nagrody przyznawane są przez “Compound Semiconductor Magazine”, który jest światowym forum branży półprzewodnikowej. Jak poinformowała firma Ammono w przesłanym PAP komunikacie, nagroda została przyznana za rewolucyjne podłoże półprzewodnikowe umożliwiające produkcję LED-ów o większej mocy, które jednak zużywają mniej energii. Dzięki temu rozwiązaniu coraz bliżej jest do wprowadzenia LED do oświetlenia ulicznego oraz do reflektorów wszystkich klas samochodów.

Ammono to producent monokryształów azotku galu – półprzewodnika o parametrach znacznie lepszych niż krzem. Dzięki azotkowi galu większą wydajność oraz energooszczędność uzyskać mogą m.in. niebieskie i zielone lasery, diody LED, tranzystory wysokiej mocy, czy inwertery do samochodów hybrydowych.