Podróż na… Marsa

  Jak już Państwo zauważyliście niniejsze wydanie Design News Polska jest numerem podwójnym. Dość duża ilość interesującego materiału, którym chcieliśmy podzielić się z Państwem, skłoniła nas do zwiększenia ilości stron niniejszego wydania do 72. Jednocześnie ze względu na nadchodzący okres urlopowy, postanowiliśmy wydać niniejszy numer Design News Polska jako podwójny – czerwiec/ lipiec. Kolejne wydanie magazynu ukaże się po wakacjach już na początku września. Do wydania wrześniowego dołączony będzie Raport o dostępnym na rynku polskim oprogramowaniu CAD/CAM/CAE.

  Tematem z okładki jest podróż na … Marsa oraz rozwój nowych technologii związanych z tym przedsięwzięciem. Już od ponad miesiąca lądownik Phoenix Mars przeprowadza eksperymenty naukowe związane z ustaleniem możliwości potencjalnego życia na Czerwonej Planecie.

  Jak istotne stały się rejestratory danych w samochodach biorących udział w wyścigach „Drag Racing” przedstawiamy w artykule zatytułowanym „Elektronika wyścigów „Drag Racing” decyduje o zwycięstwie”. Rejestratory danych niegdyś uważane za wyłączną domenę dużych samolotów przeniosły się na tor wyścigowy. Niemalże wszystkie znaczące pojazdy wyścigowe wyposażone są w tak zwane „czarne skrzynki” umożliwiające rejestrowanie ciśnienia paliwa i oleju, wstrząsów, ilości obrotów silnika i sprzęgła na minutę, przyspieszenia i całego mnóstwa innych parametrów.

  Niewątpliwie nowe materiały i opracowywane techniki montażowe pozwalają obniżyć koszty na przykładzie produkcji samochodów. Zastąpienie jednych materiałów innymi może zapewnić ogromne oszczędności w sytuacji gwałtownie rosnących kosztów metali i tworzyw sztucznych. „Jak obniżyć koszty” oraz „Spoiwa początkiem rewolucji w dziedzinie montażu” szczegółowo omawiają obydwa artykuły.

  Jak zwykle zamieszczamy informacje związane z systemami CAD/CAM/CAE i ich zastosowaniami w przemyśle. Jednym z przykładów technologii szybkiego prototypowania jest nowo opatentowana technologia PolyJet. PolyJet wykorzystuje ciekłą żywicę akrylową utwardzaną światłem UV. Innym udogodnieniem są zintegrowane pakiety do projektowania i analizy inżynierskiej, które w dobitny sposób wspomagają pracę projektantów.

  Nowym tematycznie działem są „Tworzywa sztuczne”, w których przedstawiamy nowości materiałowe oraz techniki związane z produkcją części. W niniejszym numerze przedstawiamy technologię związaną z mikroformowaniem.

  Rozszerzyliśmy również dział „Nowości” o część „Nowości – rynek polski”, w którym będziemy zamieszczać informacje o światowych rozwiązaniach i produktach technicznych, które są również dostępne na rynku polskim.

  Zapraszamy do działu „Expo”, w którym prezentujemy najnowsze części i podzespoły dla przemysłu.

  Jak zwykle w dziale „Wydarzenia” przedstawiamy interesujące ciekawostki oraz planowane w najbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.