Płynny, gładki ruch

  Projekt cylindra powietrznego, w którym zredukowano do minimum zjawisko tarcia

  Ruch jest zawsze skomplikowanym przedsięwzięciem w skrajnie czystym otoczeniu, takim jak przetwarzanie płytek półprzewodnikowych. Doskonałe uszczelnienie zasadniczo powoduje większe tarcie. Nowy projekt cylindra powietrznego firmy Airpot zapewnia niskie zanieczyszczenie i zużycie. Firma gwarantuje nawet, że sam cylinder przetrwa urządzenie, w którym jest zainstalowany. Wykorzystując technikę zwaną „Siła Bez Tarcia”, firma redukuje tarcie o trzy rzędy wielkości w porównaniu z poprzednim projektem cylindra powietrznego.

  USZCZELKA ustala położenie szklanego cylindra i izoluje go od beztarciowego tłoka i łożyska powietrznego

  W projekcie zwanym Airpel-AB (od określenia air bearing – łożysko powietrzne), zastosowany jest specjalnie ukształtowany tłok ze stali nierdzewnej, dokładnie dopasowany do cylindra ze szkła borosilikatowego, który wytwarza wokół tłoka efekt działania łożyska powietrznego. To samo powietrze stosowane do dostarczania siły napędowej, o ciśnieniu 5 psi lub wyższym doprowadzanym do cylindra, wytwarza również poduszkę pneumatyczną pełniącą rolę osłony radialnej tłoka, uniemożliwiając jego kontakt ze ścianką cylindra. Ruch przegubów kulowych o ultra niskim tarciu łączących pręt powoduje minimalną redukcję siły.

  To urządzenie jednostronnego działania rozciąga się na skutek dostarczonego powietrza i nie ma sprężyny zwrotnej, zatem trzeba wykorzystywać zewnętrzną siłę przywracającą. Ponieważ nie jest wymagane oliwienie, powietrze doprowadzane do sterownika pneumatycznego musi być suche i przefiltrowane (1 mikron lub mniej) przez filtr koalescyjny.

  Urządzenia rozruchowe zasilane powietrzem o ciśnieniu równym 5 psi napędzają lub wytrzymują siłę od 2g do 58 kg w przedziale temperaturowym -20 to 90°C. Oprócz zastosowania w półprzewodnikach i innych pomieszczeniach czystych, cylindry przeznaczone są do mechanizmów pozycjonowania wspierających materiały delikatne, optykę oraz ciecze, a także do mechanizmów umożliwiających czułą kontrolę siły utrzymywania bądź mocowania materiałów kruchych. 

  Kontakt:

  Inżynier Aplikacyjny, Airpot

  e-mail: engineering@airpot.com