Plaster przezskórny

  Plaster przezskórny typu „Band-Aid®”, napełniany lekami, działa jak dożylne urządzenie bezprzewodowe – do siedmiu dni.

  Cienki, elastyczny plaster przezskórny firmy Isis Biopolymer daje lekarzom możliwość napełniania go medykamentami  oraz pozwala na kontrolowanie ich dawkowania.

  Minęły już czasy niewygodnych urządzeń dożylnych czy połykania z trudem pigułek o zbyt dużych rozmiarach. Wybierając się na weekendowy wypad, już nie trzeba będzie pamiętać o spakowaniu lekarstw, ani martwić się o to, że recepta niepostrzeżenie straci ważność.

  Firma Isis Biopolymer zabezpiecza przed tym zagrożeniem. Zdaniem Micheal’a K. Jordan’a, dyrektora ds., Rozwoju Produktu w firmie Isis, wystarczy tylko przykleić w pełni programowalny, nieinwazyjny, hypoalergiczny i wodoodporny plaster typu „Band-Aid” i można wyjeżdżać gdziekolwiek się chce, nawet na siedem dni.

  Opatentowany plaster firmy Isis podobny jest do innych plastrów przezskórnych, takich jak te podające hormony czy nikotynę, jednak plastry firmy Isis są znacznie bardziej zaawansowane pod względem technologicznym.

  – Plaster firmy Isis może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta – potwierdza Jordan – wyjaśniając stosowanie – Umożliwia on lekarzom wykonywanie indywidualnego programowania dla każdego pacjenta w stopniu, w jakim nigdy wcześniej nie było to jeszcze możliwe.

  Plaster firmy Isis jest bardzo cienki – grubości 0,05 mm – i bazuje na substracie poliestrowym. Istotna różnica – jak dalej podkreśla Jordan – jest taka, że jest on plastrem aktywnym, a nie pasywnym. Plaster pasywny napełniany jest przed użyciem, a lek aplikuje się w momencie zetknięcia ze skórą. Aktywny plaster firmy Isis może pomieścić aż do trzech różnych medykamentów i podlega pełnej kontroli lekarskiej.

  – Ma on wbudowaną inteligencję, twierdzi Jordan, a następnie informuje, że Plaster firmy Isis będzie szczególnie praktyczny dla osób starszych, które jednego dnia mogą zapomnieć o zażyciu lekarstwa a drugiego zaaplikować sobie dawkę podwójną. Skutki takich praktyk mogą być bardzo niebezpieczne a nawet śmiertelne. Jordan stwierdza, że dawki podawane są automatycznie. Pacjenci mają zawsze odpowiedni poziom surowicy krwi.

  Zdaniem Jordan’a, tak jak w przypadku realizowania recept, istnieje możliwość przygotowywania kilku plastrów jednocześnie. Po upływie siedmiu dni należy po prostu usunąć stary plaster i, jeśli jest to konieczne, założyć nowy. Można nadal wykonywać swoje rutynowe zajęcia, prowadzić zwyczajny tryb życia. Nie ma żadnych przeszkód, twierdzi.

  Według opinii Jordan’a plaster ten jest jedyny w swoim rodzaju głównie dzięki temu, że jest cienki, elastyczny i bezprzewodowy. Podobne plastry bezprzewodowe, takie jak Active Transdermal System firmy Vyteris czy E-Trans fimy Alza, działają w ten sam sposób, jednak są one znacznie grubsze i dostępne jedynie w plastikowej obudowie.

  – Jest to bardzo podobna technologia do tej, którą my stosujemy, jednak plastry te nie są elastyczne. W ogóle nie dostosowują się do ciała, nadmienia Jordan.

  Doktor James Cesare, Członek Amerykańskiego Kolegium Chirurgicznego, mówi, że wiele czytał o urządzeniach przezskórnych, jednak nigdy z nich nie korzystał. Twierdzi on jednak, że nie sądzi, aby pacjenci nosili plastry w plastikowej obudowie. W dzisiejszych czasach wszyscy najbardziej cenią sobie komfort i wygodę, stwierdza.

  Cesare jest zdania, że plastry firmy Isis zrewolucjonizują sposób aplikowania medykamentów. Jestem przekonany, że będzie to produkt gwarantujący wzajemne korzyści zarówno dla pacjentów i lekarzy jak i całego przemysłu medycznego, podkreśla.

  Plaster firmy Isis zawiera antenę RFID oraz mikroprocesor, który umożliwia prowadzenie elektronicznego rejestru daty, czasu i ilości każdego podawanego leku. Jest on wsparty prawnie zastrzeżonym systemem zarządzania opieką pacjenta, w postaci oprogramowania komputerowego, które umożliwia specjalistom w dziedzinie opieki zdrowotnej bezpieczne i skuteczne przepisywanie, zarządzanie i monitorowanie aplikacji leków. 


  „PLASTER TEN UMOŻLIWIA LEKARZOM WYKONYWANIE INDYWIDUALNEGO PROGRAMOWANIA DLA KAŻDEGO PACJENTA W STOPNIU, W JAKIM NIGDY WCZEŚNIEJ NIE BYŁO TO JESZCZE MOŻLIWE” Do tej pory, podobne elastyczne bezprzewodowe plastry, były dostępne tylko w jednym uniwersalnym rozmiarze i nie pozwalały na kontrolę dawkowania leków.

  Plaster firmy Isis wykorzystuje mikroprocesory, baterie cienkowarstwowe oraz technologię PTF (polymer thick film). Plaster aplikuje leki z zastosowaniem procesu zwanego jonoforezą, nieinwazyjną metodą przemieszczania cząsteczek wysoko stężonej substancji obdarzonej ładunkiem elektrycznym, pod wpływem elektromotorycznej siły odpychania. Niewielki ładunek elektryczny wprowadzany jest do komory zawierającej leki o tym samym ładunku elektrycznym oraz hydrożel. Jony leków, będące cząsteczkami o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrycznym, odpychane są w głąb skóry poprzez kontakt z identycznym ładunkiem elektrycznym, w miejscu umieszczenia elektrody.

  Jordan stwierdza, że Design Net Technical Products (Sieć Projektowa Produktów Technicznych), firma zajmująca się inżynierią elektryczną ściśle współpracowała z Isis Biopolymer nad opracowaniem technologii plastrów.

  Pracownicy Sieci Projektowej (Design Net) nie udzielili żadnych informacji do czasu wydania magazynu. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej, firma stara się funkcjonować poprzez kontynuowanie i rozszerzanie prac rozwojowych realizowanych przez działy ds. rozwoju produktu swoich klientów. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu, gdzie tylko jest to możliwe, wspólnych narzędzi projektowych w celu zapewnienia, że materiały zapisywane są w znanych formatach danych (AutoCad, SDRC, PADS, OrCAD, etc.).

  Jordan twierdzi, że plastry mogą być bardziej oszczędne niż przepisywane pigułki, ponieważ leki aplikowane są w formie płynnej. Technologia plastrów wciąż się rozwija i ma zostać ostatecznie zatwierdzona przez FDA (Urząd ds. Żywności i Leków) do sierpnia roku 2009.

  DN

  Urzędnicy firmy mówią, że plastry firmy Isis są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ są cienkie i elastyczne jak Band-Aid.