Obrotowe kodery i czujniki zbliżeniowe

  Najnowsze obrotowe kodery i czujniki zbliżeniowe mają ulepszyć sterowanie ruchem i procesem. Oto pięć przykładów:

  OPARTY NA SKRZYNCE PRZEKŁADNIOWEJ KODER WIELOOBROTOWY

  Danaher Industrial Controls Group Dynapar ACURO

  ACURO 36 w celu zapewnienia “wieloobrotowej” rozdzielczości wykorzystuje skrzynkę przekładniową zamiast akumulatora. Mechaniczna skrzynka przekładniowa ma wysokość montażową 31 mm, mniejszą niż liczniki podtrzymywane akumulatorowo. Przekładnia eliminuje niebezpieczeństwo rozładowania baterii oraz związany z tym przestój potrzebny do dokonania konserwacji. Koder z wydrążonym wałkiem o średnicy 36 mm pracuje z prędkością do 12 000 obr./min. Inżynierowie wykorzystali optoelektroniczną metodologię do integracji funkcji i zmniejszenia poboru prądu do 45 mA w wersji jednoobrotowej oraz do 85 mA dla konstrukcji wieloobrotowych. Wykorzystując dwukierunkowy synchroniczny interfejs szeregowy (BiSS), licencjonowany nieodpłatnie, oraz protokół otwartego standardu z prędkością przesyłu do 10 Mbodów, urządzenia zapewniają rozdzielczość do 12 bitów dla wersji wieloobrotowych i 22 bity dla wersji jednoobrotowych.


  INDUKCYJNY obrotowy KODER POŁOŻENIA BEZWZGLĘDNEGO

  Heidenhain Corp. ECI/EQI 1100 Series

  Te obrotowe kodery wykorzystują indukcyjne skanowanie oraz dwukierunkowy interfejs transmisji danych (EnDat – Encoder Data) do zapewnienia dokładności pozycjonowania i stabilizacji prędkości oraz kontrolują dynamikę, która przewyższa osiągi przeliczników. ECI 1116 jest jednoobrotowym koderem położenia bezwzględnego o rozdzielczości 16 bitów, a koder ECI 1128 jest wieloobrotową jednostką położenia bezwzględnego o rozdzielczości 28 bitów. Urządzenia zapewniają również elektroniczne etykiety identyfikacyjne (ID) oraz funkcje diagnostyczne. Przy zewnętrznej średnicy 38 mm i długości mniejszej niż 28 mm docelowe zastosowania obejmują niewielkie serwonapędy i ogólne aplikacje o niższych wymaganiach dotyczących dokładności.


  PRZYROSTOWY KODER O WYDRĄŻONYM WAŁKU DUŻEGO KALIBRU

  BEI Technologies Inc. HS45

  Zaprojektowany do zastosowań w dużych silnikach pracujących w sprzężeniu zwrotnym optyczny koder HS45 akceptuje osie silników o średnicy 41 mm (opcjonalnie 47,5 mm). Dostępny w wersjach jednowyjściowej lub dwuwyjściowej. Wersja podwójna ma elektrycznie izolowane wyjścia, które mogą podawać dwa różne sterowania z pojedynczego kodera. Taka technika zapewnia synchronizację prędkości i/lub pozycji bez kosztów dodatkowego kodera. Przyrostowy format wyjściowy ma dwa kanały uzupełniające się kwadraturowo, 1/2-cyklowy indeks bramkowany negacją kanału B. Przy częstotliwości odpowiedzi 150 kHz, ilość cykli na obrót wałka może wynosić 1024 lub 8192. Urządzenia zawierają zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją napięć, przepięciem i krótkim zwarciem na wyjściu.


  SUBMINIATUROWY CZUJNIK FOTOELEKTRYCZNY

  Balluff Inc. BOS 2K

  Czujnik fotoelektryczny o wymiarach: długość 20 mm, wysokość 10 mm, szerokość 7,5 mm wykrywa przedmioty w niewielkich pomieszczeniach. W celu łatwego celowania i precyzyjnego śledzenia inżynierowie skorzystali z najnowszych, wysokiej mocy diod emitujących światło (LED) i zogniskowali światło na podobieństwo laserowego (lecz nie będącego laserowym) widzialnego promienia. Urządzenia mają zakres skanowania do 1,2 m samym promieniem, do 3 m z użyciem reflektora i do 50 mm w trybie światła rozproszonego (przy białym tle). Dodatkowo urządzenia z eliminacją tła ignorują wszystko poza odległością wykrywania, co zapobiega fałszywemu przełączaniu, i działają w zakresie 15 lub 30 mm bez względu na kolor.


  KOMPATYBILNY Z USB BEZWZGLĘDNY KODER

  Gurley Precision Instruments Model 7700

  Pracujące bezpośrednio z laptopem PC te zgodne ze standardem USB kodery zasilane są z portu USB i zapewniają komunikację bez firmowego protokołu. Prawdziwie bezwzględny koder ma zarówno cykliczne, jak i indeksowe ścieżki, podobnie do kodera przyrostowego. Jednakże zamiast zwykłej pojedynczej linii ścieżka indeksowa wykorzystuje szeregowy kod, podobny do kodu paskowego. W konsekwencji nie ma znaczenia, jaka jest pozycja początkowa lub kierunek ruchu; początkowa odległość lub kąt są ustalone i zwiększane przy bardzo niewielkim ruchu. Pozycja jest ustalona po 3,52° początkowego ruchu. Zapewniając 18 bitów lub 262 144 pomiarowych kroków/obrót, urządzenie pracuje z kablami USB o długości do 5 m.