O nowej erze półprzewodników na konwersatorium PW

Przez prawie pół wieku motorem rozwoju technik półprzewodnikowych na świecie były potrzeby cyfrowych układów scalonych. Obecnie, wraz z postępem nanotechnologii nastąpiła w tej dziedzinie istotna zmiana – pojawiły się nowe zastosowania półprzewodników nie związane z techniką cyfrową. O tym jak do tego doszło, co za tym stoi i jaka jest półprzewodnikowa przyszłość opowie 25 lutego podczas konwersatorium Politechniki Warszawskiej prof. Jerzy Rużyłło z Pennsylvania State University .

Pośród ciał stałych – podaje w streszczeniu swego wystąpienia profesor Rużyłło – półprzewodniki odgrywają bardzo specjalną rolę, która w znacznym stopniu stanowi o postępie technicznym współczesnej cywilizacji. Obecnie materiały półprzewodnikowe odgrywają ogromną rolę w realizacji najbardziej zaawansowanych zadań w dziedzinie elektroniki i fotoniki. Dzisiaj konstrukcja i działanie prawie każdego urządzenia zasilanego elektrycznie, przenośnego lub stacjonarnego, oparte jest na wykorzystaniu elementów półprzewodnikowych.

Podczas spotkania prof. Rużyłło omówi m.in. właściwości i zastosowania półprzewodników organicznych, wyjaśni podstawy działania dwu- (studnie kwantowe), jedno- (nanodruty) i zerowymiarowch (nanokropki) struktur półprzewodnikowych, pokaże właściwości półprzewodnikowych nanostruktur opartych na węglu (grafen, nanorurki), czy zastosowanie półprzewodników do konstrukcji baterii słonecznych, a także wykorzystanie krzemu i technologii przyrządów krzemowych w konstrukcji systemów mikro-elektromechanicznych (MEMS) i nano-elektromechanicznych (NEMS).

Prof. Jerzy Rużyłło jest absolwentem i byłym pracownikiem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W Pennsylvania State University, gdzie jest profesorem na wydziałach Elektroniki i Inżynierii Materiałowej, pracuje od roku 1984.

Wykład rozpocznie się o godz. 16.15, w sali 134, w gmachu Politechniki Warszawskiej.