Nowy iniektor insuliny nie potrzebuje tylu części

  Sprężyna przepycha insulinę przez mikrootwór bezigłowej strzykawki.

  Zmiana konstrukcji bezigłowego iniektora insulinowego pozwoliła zmniejszyć liczbę jego elementów i jednocześnie wyeliminować problem związany ze smarowaniem, a co za tym idzie uprościć łańcuch dostaw.

  Największe wyzwanie, jeśli chodzi o konstrukcję, stanowiło nauczenie się wszystkiego o każdym z ponad 30 elementów — danych technicznych i wymaganiach dotyczących jakości — które składają się na gotowy Medi- Jector VISION® – twierdzi Harlow Thielke, inżynier jakości w firmie Minnesota Rubber and Plastics, która przejęła projekt i zastąpiła 15 do 20 sprzedawców dostarczających 39 różnych komponentów.

  Opracowany przez Antares Pharma iniektor przeszedł w ciągu ponad 20 lat siedem poważniejszych zmian konstrukcyjnych, dlatego zarządzanie dostawcami stanowiło nieustanne wyzwanie. Antares Pharma pragnęła mieć za partnera tylko jednego producenta. Wybór padł na Minnesota Rubber and Plastics.

  W iniektorze Medi-Jector zastosowano sprężynę przepychającą insulinę poprzez mikrootwór umieszczony w zakończeniu bezigłowej strzykawki. Drobny strumień odpowiednio odmierzonej insuliny natychmiast przenika przez skórę, bez potrzeby stosowania igły. Thielke mówi, że celem, jaki sobie postawiono podczas opracowywania konstrukcji, był większy komfort, wygoda i łatwość zastosowania.

  Najwcześniejsza wersja Medi-Jector wykonana była z obrobionych elementów metalowych i miała wymiary dwukrotnie większe, niż obecnie. Oprócz znacznej wagi, wadą urządzenia było skomplikowane smarowanie i utrudnione utrzymanie w czystości po wielokrotnym użyciu. W obecnej wersji problem smarowania został wyeliminowany, wielkość i waga zredukowane, a funkcjonalność urządzenia zwiększona dzięki zastosowaniu plastiku klasy medycznej. Wykorzystanie formowania wtryskowego zapewniło większą swobodę podczas projektowania.

  MR&P produkuje i składa urządzenia medyczne w sterylnych pomieszczeniach klasy 10 000 i klasy 100 000. W projekcie urządzenia przewidziano uszczelki oddzielające ciecze, wewnętrzne występy wyrównujące położenie mechanizmów uruchamiających, w których znajdują się podkładki i sprężyny oraz konstrukcje zatrzaskowe, utrzymujące zespół w całości bez stosowania klejów.

  Antares, z siedzibą w Ewing, w New Jersey, szacuje, że wartość rynku bezigłowych iniektorów wielokrotnego użytku wynosi ponad 1 miliard USD. Oddział firmy, Parenteral Medicines (urządzenia), mieści się w Minneapolis, w Minnesocie. Antares jako pierwsza firma opracowała system iniektora bezigłowego do użytku indywidualnego w roku 1979 i do dziś pozostaje w grupie liderów tego przemysłu.