Nowoczesne technologie i ekologia

  Tematem z okładki jest unowocześnienie działania śluz na Kanale Wellandzkim. Dzięki wymienieniu istniejących systemów elektromechanicznych na nowoczesny system hydrauliczny otwierający wrota śluz w znacznym stopniu zminimalizowano przestoje związane z remontem mechanizmów elektromechanicznych. Wymiana mechanizmów na system hydrauliczny wpłynęła również na poprawę środowiska naturalnego w obrębie Kanału Wellandzkiego.

  Jak co roku w wydaniu kwietniowym zamieszczamy Raport dotyczący biur konstrukcyjno-projektowych działających w Polsce. Nowe inwestycje i wzrastająca wartość produkcji w Polsce sprzyjają rozwojowi biur konstrukcyjnych i projektowych. W coraz większym stopniu zakłady produkcyjne zlecają wykonanie specyficznych zadań projektowych firmom zewnętrznym, do których między innymi należą biura konstrukcyjno-projektowe.

  Jak zwykle zamieszczamy tematy związane z systemami CAD/CAM i ich zastosowaniami w przemyśle. Jednym z takich przykładów jest technologia szybkiego prototypowania, która ustanowiła pomost pomiędzy projektowaniem wirtualnym a fazą projektowo-produkcyjną.

  Nowoczesne materiały i ich wpływ na jakość życia omawia artykuł związany z implantami stosowanymi w medycynie. Nowoczesne materiały wykorzystywane są do leczenia osteoporozy i złamań kości biodrowych, kręgosłupa, nadgarstka, ramion i nóg, a także naprawy uszkodzonych stawów w całym ciele.

  „Biomechanika” opisuje natomiast badania jakie zrobiono w celu ustalenia parametrów takich jak: siła rzutu piłki baseballowej, siła zderzenia dwóch zapaśników i innych. Informacje przedstawione w tym artykule zaciekawią pasjonatów sportu jak i inżynierów.

  W części „Green Designs” przedstawiamy przykłady rozwiązań wprowadzanych do produkcji opakowań. Dzięki tym zmianom opakowania artykułów spożywczych, napojów i produktów powszechnego użytku wkrótce staną się o wiele bardziej „zielone”. Ruch w kierunku ekologicznych opakowań zapoczątkuje zmiany w dziedzinie materiałów i urządzeń.

  Drugim przykładem jest wykorzystanie półprzewodnikowych polimerów łącznie z konwencjonalnymi technologiami w celu przyspieszenia rozwoju wykorzystania energii słonecznej. Zapraszamy do działu „Expo”, w którym prezentujemy najnowsze części i podzespoły dla przemysłu.

  Jak zwykle w dziale „Wydarzenia” przedstawiamy interesujące ciekawostki oraz planowane w najbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.

  Zapraszam do lektury

  inż. Krzysztof Ziemkiewicz

  redaktor naczelny

  Design News Polska