Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zginaj ale nie złam

-- sobota, 01 marzec 2008

Nowe systemy materiałów, wśród których najważniejszym jest niestandardowy cement, wykazują obiecujące właściwości, jeśli chodzi o zabezpieczanie przed huraganowym wiatrem.

Niestandardowe włókna polimerowe sprawiają, że beton może się zginać.

Nowe normy budowlane i błyskawicznie rosnące koszty ubezpieczenia wywołują tendencję do opracowywania nowych materiałów i konstrukcji, które są bardziej odporne na huragany i inne klęski żywiołowe, takie jak na przykład trzęsienia ziemi. Jednym z ciekawszych wynalazków jest nowy, “zginalny” cement, w którym kruszywo zastąpiono siecią starannie zaprojektowanych i powlekanych włókien polimerowych.

Nowy, niestandardowy beton, opracowywany na Uniwersytecie Michigan, jest 500 razy odporniejszy na pękanie i o 40 procent lżejszy od zwykłego betonu. Nowy beton charakteryzuje Victor C. Li, profesor inżynierii lądowej i wodnej oraz materiałoznawstwa na Uniwersytecie Michigan twierdząc, że będzie on „rozkładał obciążenie w sposób bardzo podobny do tego, jak robi to metal”. Opisując szczegółowo ten nowy wynalazek twierdzi, że kluczem do sukcesu tej niestandardowej struktury jest synergiczna praca materiałów. Z powodu dużego obciążenia, początkowa wada materiałowa przekształca się w pęknięcie, które będzie się rozszerzać w ściśle kontrolowany sposób. Pęknięcie będzie o wiele mniejsze od ludzkiego włosa, albo mniejsze niż 100 mikronów. Obciążenie będzie przenoszone przez włókna poprzeczne tego pęknięcia. Włókna te, z kolei, przenoszą obciążenie z powrotem na inne części kompozytu.

Specjalistyczne włókna polimerowe, stano-wiące około 2 procent objętości mieszaniny, mają kluczowe znaczenie dla zwiększonej wytrzymałości. W efekcie, te mikroskopijne włókna, zastępują kamienne kruszywo i działają jak wiązadła, umożliwiające zginanie się betonu. Zespół badawczy prof. Li koncentruje się głównie na trzech typach polimerów, które mają być używane jako włókna: polialkoholu winylowym (PVA), polietylenie o wysokim module Younga oraz wysokowytrzymałym polipropylenie. „Zwracamy uwagę na właściwości mechaniczne i wymiary materiałów – informuje Li.- Skupiamy się na wytrzymałości włókna, jego zdolności do zginania się i wielkości odkształcenia, jakie może ono znieść zanim się złamie”.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce