Wyzwania dla zasilaczy przestrzenno-oszczędnych przeznaczonych dla środowisk wymagających
-- piątek, 01 luty 2008
Niezawodne funkcjonowanie w ekstremalnych temperaturach otoczenia nie jest łatwym zadaniem dla zasilaczy AC/DC z korekcją współczynnika mocy, (PFC) stosowanych w wewnętrznym i zewnętrznym sprzęcie elektronicznym, w którym mały rozmiar jest obowiązkowy
Zwarte przetworniki DC/DC stanowią część składową milionów produktów i systemów elektronicznych. W celu przekształcenia źródła zasilania prądem przemiennym na napięcie prądu stałego, dzięki któremu funkcjonują przetworniki, duża większość tych urządzeń bazuje na skrzynce prądu przemiennego typu front-end. Dodatkowo przepisy prawne nakazują, aby skrzynki front-end zawierały współczynnik mocy i korekcję harmoniczną, (PFHC), w celu zmaksymalizowania energii dostępnej z sieci elektrycznej. Jeszcze dodać to tego potrzebę zminimalizowania rozmiaru oraz zdolność do działania w surowych warunkach temperaturowych otoczenia, a projektant napotyka nie lada problem, który wcale nie jest łatwy do rozwiązania.
Tradycyjne rozwiązania w energetyce rozproszonej
Tradycyjne projekty, które stosują architekturę energii rozproszonej, umieszczają przetworniki DC/DC na płytkach obwodu drukowanego (PC) bardzo blisko punktu obciążenia, w celu zmaksymalizowania prędkości i skuteczności systemu. Aby zasilić przetworniki DC/DC zasilacz AC/DC z PFHC montuje się z reguły gdzieś w obudowie systemu, na zewnątrz od głównej płytki obwodu drukowanego (rys. 1. poniżej). Technika ta sprawdza się w większości zastosowań. Jednak jeśli chodzi o sprzęt, który musi być zamontowany na zewnątrz i który musi zajmować jak najmniejszą możliwą pojemność, dostępne są już ulepszone produkty.
Udoskonalone metody dystrybucji energii elektrycznej
Typowe przetworniki DC/DC montowane na płytkach PC o średniej mocy (400–700 W) obudowywane są w rozmiarach „full brick” (np. 2,4 cala szer. x 4,6 cala dł. x 0,5 cala wys.). Kilku głównych producentów przetworników DC/DC dostrzega potrzebę zapewnienia wejścia AC PFHC front-end w formacie „Brick”, które można zamontować na płytce PC zaraz obok przetwornika (przetworników) DC/DC. Rozwiązanie to daje możliwość umieszczenia wszystkich komponentów mocy na tej samej płytce PC, redukując tym samym rozmiar finalnego produktu oraz eliminując kable łączeniowe mocy (rys. 2. poniżej).