Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Wyzwania dla zasilaczy przestrzenno-oszczędnych przeznaczonych dla środowisk wymagających

-- piątek, 01 luty 2008

Niezawodne funkcjonowanie w ekstremalnych temperaturach otoczenia nie jest łatwym zadaniem dla zasilaczy AC/DC z korekcją współczynnika mocy, (PFC) stosowanych w wewnętrznym i zewnętrznym sprzęcie elektronicznym, w którym mały rozmiar jest obowiązkowy

Zwarte przetworniki DC/DC stanowią część składową milionów produktów i systemów elektronicznych. W celu przekształcenia źródła zasilania prądem przemiennym na napięcie prądu stałego, dzięki któremu funkcjonują przetworniki, duża większość tych urządzeń bazuje na skrzynce prądu przemiennego typu front-end. Dodatkowo przepisy prawne nakazują, aby skrzynki front-end zawierały współczynnik mocy i korekcję harmoniczną, (PFHC), w celu zmaksymalizowania energii dostępnej z sieci elektrycznej. Jeszcze dodać to tego potrzebę zminimalizowania rozmiaru oraz zdolność do działania w surowych warunkach temperaturowych otoczenia, a projektant napotyka nie lada problem, który wcale nie jest łatwy do rozwiązania.

Tradycyjne rozwiązania w energetyce rozproszonej

Tradycyjne projekty, które stosują architekturę energii rozproszonej, umieszczają przetworniki DC/DC na płytkach obwodu drukowanego (PC) bardzo blisko punktu obciążenia, w celu zmaksymalizowania prędkości i skuteczności systemu. Aby zasilić przetworniki DC/DC zasilacz AC/DC z PFHC montuje się z reguły gdzieś w obudowie systemu, na zewnątrz od głównej płytki obwodu drukowanego (rys. 1. poniżej). Technika ta sprawdza się w większości zastosowań. Jednak jeśli chodzi o sprzęt, który musi być zamontowany na zewnątrz i który musi zajmować jak najmniejszą możliwą pojemność, dostępne są już ulepszone produkty.

Udoskonalone metody dystrybucji energii elektrycznej

Typowe przetworniki DC/DC montowane na płytkach PC o średniej mocy (400–700 W) obudowywane są w rozmiarach „full brick” (np. 2,4 cala szer. x 4,6 cala dł. x 0,5 cala wys.). Kilku głównych producentów przetworników DC/DC dostrzega potrzebę zapewnienia wejścia AC PFHC front-end w formacie „Brick”, które można zamontować na płytce PC zaraz obok przetwornika (przetworników) DC/DC. Rozwiązanie to daje możliwość umieszczenia wszystkich komponentów mocy na tej samej płytce PC, redukując tym samym rozmiar finalnego produktu oraz eliminując kable łączeniowe mocy (rys. 2. poniżej).


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce