Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Wyruszamy na wodorową autostradę

-- piątek, 28 listopad 2008

Kilowaty x 10 stanowiłyby pożądany, nowy element zestawu przyrządów i wskaźników tablicy rozdzielczej każdego pojazdu.

Jednak urządzenia do elektrolizy na skalę masową w chwili obecnej są nieekonomiczne i zużywają masę energii. Mało prawdopodobne jest, by produkcja wodoru na miejscu w stacji paliwowej poradziła sobie z przewidywanym dla typowej stacji sprzedającej wodór na rynku masowym zapotrzebowaniem dziennym wynoszącym 1 500 kG.

Po usunięciu plastikowego panelu znajdującego się z prawej strony ogniwa paliwowego zobaczyć można nieprzebraną ilość kabli elektrycznych.

„Zatankowaliśmy” pojazd do 48,2 MPa, przy czym zbiornik był jeszcze wypełniony w połowie, w czasie 6-7 minut. Im wyższe ciśnienie, tym większa ilość wodoru może zostać sprężona w zbiornikach pojazdu. Ponadto pompa działa przy ciśnieniu 20,6 MPa w przypadku zbiorników o niższych wartościach znamionowych, niż zastosowane w samochodzie, ale opracowywane już są pompy pracujące przy ciśnieniu 68,9 MPa. Zbiorniki w Equinox mieszczą ok. 4,5 kG wodoru. Kabel elektryczny podłączany jest do gniazda tuż pod klamką tylnej klapy i przesyła dane na temat poziomu paliwa w zbiorniku do pompy. Podczas napełniania zbiornika czujnik podczerwieni bezustannie skanuje w poszukiwaniu obłoków wycieku lub gorąca. W przypadku wykrycia wycieku wodoru, natychmiast wyłączyłby on pompę.

Zamocowanie dyszy pompy okazało się pestką! Operator zdejmuje plastikową nasadkę z wlewu gazu podobnego do tego, jaki znajduje się na zbiornikach propanu wykorzystywanego do grillów. Następnie zatrzaskuje dyszę na zaworze wlewu i zabezpiecza ją na miejscu za pomocą kołnierza. Żeby było jasne, jest to strefa, w której nie wolno palić, ale pomimo że benzyna jest bardziej lotna, łatwiej ją również dostrzec i wykryć. Wodór jest bezbarwny, trudny do utrzymania w zamknięciu i bezzapachowy. Podczas nagrywania video Lynch musiała stanąć za szarą linią oddaloną o ok. 3,6 m, ponieważ w pobliżu otworu do tankowania nie mogą być używane urządzenia elektroniczne.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce