Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Włókno węglowe poprawia wydajność łopat

-- czwartek, 19 marzec 2009

Od roku 2002 GE zwiększyła średnicę wirnika swojej półtoramegawatowej turbiny do 82 metrów, zwiększając także współczynnik wykorzystania mocy – wydajność turbiny – o dziewięć punktów. Jednopunktowy wzrost tego współczynnika oznacza prąd dla 150 000 przeciętnych amerykańskich gospodarstw domowych. Jednym z głównych celów nowych projektów i materiałów jest także zwiększona niezawodność. W roku 2002 najnowocześniejsze turbiny były w stanie wytwarzać energię elektryczną przez mniej niż 85% czasu eksploatacji. Postęp techniczny w dziedzinie zdalnego monitorowania i diagnostyki oraz wykorzystanie monitoringu niezawodności GE zwiększyły niezawodność naszych turbin wiatrowych o 12 punktów - stwierdza pracujący w GE Abate. Jednoprocentowy wzrost niezawodności oznacza, że prąd dotrze do dodatkowych 50 000 domów.

Jednak dla niektórych turbin wiatrowych niezawodność stała się poważnym problemem, ponieważ nagły wzrost wymiarów i mocy przekraczał czasami możliwości istniejących systemów materiałowych.

Vestas Wind System dostarczyło 1,8-MW turbiny na potrzeby projektu Highwinds w Solano County w stanie Kalifornia.

Przykładem było rozszczepianie się łopat turbin na amerykańskich farmach wiatrowych, finansowanych przez firmy Edison International i John Deere, co spowodował o , że dostawca – Suzlon International – wycofał z rynku ponad 1200 łopat. Awarie miały także miejsce na rodzimym rynku firmy Suzlon, czyli w Indiach. Maszyny nie wytrzymują wiatru - twierdzi Shrenik Baldota, dyrektor generalny MSPL, jednego z klientów Suzlon. Dwie turbiny wiatrowe wykonane przez Vestas przewróciły się w Danii. Vivek Kher, wiceprezes ds. komunikacji w firmie Suzlon, nie odpowiedział na prośbę Design News o udzielenie wywiadu.

Część problemu stanowi łańcuch dostaw. Występuje presja na realizację zamówień z zaplecza gospodarczego, która szybko się zwiększa. W chwili obecnej, producenci mają trzyletni poślizg – dwa lata temu wynosił on zaledwie sześć miesięcy. Jednak ważniejsze są problemy natury technicznej. Projektanci próbują zwiększać rozmiary turbin, wykorzystując technologię, która ma już 30 lat. Nowe patenty oznaczają jednak nadejście poważnych zmian.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce