Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Włókno węglowe poprawia wydajność łopat

-- czwartek, 19 marzec 2009

W miarę, jak rosną wymiary łopaty, inżynierowie selektywnie stosują włókna węglowe w sposób zapożyczony od konstruktorów Boeing’a Dreamliner.

Popyt na turbiny wiatrowe rośnie teraz lawinowo, wywołując rewolucję w dziedzinie technologii materiałowych w tej od dawna dogorywającej branży.

Od ponad 30 lat łopaty turbin wykonuje się z wzmacnianych włóknem szklanym kompozytów termoutwardzalnych – jest to w zasadzie standardowa technologia, wykorzystywana od dawna do produkcji łodzi i niektórych części samochodowych, z których najsłynniejsze są panele nadwozia Chevroleta Corvette.

Nagły wzrost w branży turbin wiatrowych, jaki miał miejsce niedawno, dopiero się rozpoczyna - twierdzi Steven C. Lockard, dyrektor generalny firmy TPI Composites. Pod koniec 2008 roku, w USA istniało osiem firm produkujących łopaty do turbin wiatrowych – cztery lata temu były tylko dwie. Od stycznia 2007 roku zapowiedziano otwarcie dwudziestu ośmiu nowych zakładów.

TPI otwiera nowy zakład produkcji łopat w Newton w stanie Iowa – tym samym mieście, które w 2007 roku spustoszył outsourcing w branży urządzeń. Wiele tego typu zakładów powstaje w stanach takich, jak Texas, Oklahoma i North Dakota, czyli na terenach, na których występują silne i długotrwałe podmuchy wiatru wiejącego z prerii. Budowa podobnych zakładów trwa także w stanie Kalifornia, Michigan, Nowy Jork i dziewięciu innych stanach.

USA jest na dobrej drodze, by do końca roku 2009 prześcignąć Niemcy i stać się krajem o największej zainstalowanej bazie energii wiatrowej - stwierdza Victor Abate, wiceprezes ds. energii odnawialnej w GE Energy, firmie, która stała się jednym z największych globalnych graczy na tym polu. Inne firmy to: Suzlon Energy (Indie), Gamesa (Hiszpania) i Vestas Wind Systems (Dania). We wrześniu 2008 r. firma Siemens ogłosiła swoje plany rozszerzenia działalności na ten rynek.

Turbiny wiatrowe składają się z tysięcy podzespołów, z których większość znajduje się w ogromnej „skrzyni”, zwanej gondolą, znajdującej się na szczycie masztu i mieszczącej generator, przekształcający energię mechaniczną na prąd elektryczny. Ogromne, kompozytowe łopaty i stalowe maszty konstruuje się w pobliżu miejsc montażu, by uniknąć problemów i kosztów związanych z ich transportem.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce