Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Wizjer optyczny

-- czwartek, 01 maj 2008

Coraz częstsze wykorzystywanie przez wojsko serwonapędów w systemach sprzętu bojowego takiego, jak np. pojazd opancerzony firmy Stryker - świadczy, jak odporne mogą być te układy napędowe.

Największą uwagę zwraca uzbrojenie Stryker’a , jednak ten pojazd bojowy charakteryzuje się również nowoczesnym wizjerem optycznym
z serwonapędem, który umożliwia dowódcy obserwację pola walki.
 

Armia Stanów Zjednoczonych nie zawsze przoduje, jeśli chodzi o technologię serwonapędów.

Jak podkreśla John Riley, starszy inżynier ds. zastosowań w firmie Galil Motion Control, wojsko pozostaje w tyle za resztą uprzemysłowionego świata pod względem zastosowania serwonapędów, przynajmniej w dziedzinie wyposażenia sprzętowego na polu walki. Ogólnie rzecz biorąc, wojsko ze zrozumiałych zresztą powodów, jest konserwatywne – stwierdza Riley.

Ta skłonność do konserwatyzmu jest w pełni uzasadniona, biorąc pod uwagę fakt, że w grę wchodzi życie żołnierzy. Wiele zastosowań dla sprzętu wykorzystywanego na polu walki nie wymaga aż takiej precyzji, która niezbędna jest w przemysłowych układach napędowych najwyższej jakości, takich jak tych stosowanych w produkcji półprzewodników. – Zastosowania wojskowe mogą być precyzyjne – twierdzi Riley, – jednak nie oznacza to, że muszą one umożliwiać umieszczenie płytki półprzewodnikowej z dokładnością do części dziesiętnych nanometra.

Jednak gdy wojsko zaczyna już korzystać z serwonapędów, przoduje w solidnym ich wykonaniu. Riley twierdzi, że wojsko określa zazwyczaj wymagania związane z zakresem temperaturowym, obciążeniem uderzeniowym i wibracyjnym oraz obudową, które znacznie przekraczają parametry serwonapędów wykorzystywanych w przemyśle.

Dobrym przykładem możliwości zastosowania serwonapędów w pojazdach wojskowych, może być Stryker armii Stanów Zjednoczonych. Należy on do rodziny opancerzonych, ośmiokołowych pojazdów bojowych z napędem na wszystkie koła, który obecnie wykorzystywany jest w Iraku. Wśród zaawansowanych technologii zastosowanych w Stryker’ze jest optyczny system wizyjny udostępniający dowódcy 360 stopniowe pole widzenia pola walki – bez konieczności wystawiania głowy z pojazdu.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce