Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Urządzenia pobierające energię z otoczenia

-- czwartek, 09 lipiec 2009

Dążenie człowieka do budowania urządzeń perpetuum mobile ostatnio przybiera nieoczekiwany obrót, w miarę jak producenci elektroniczni i nowopowstające firmy rozpoczynają współpracę nad nową generacją produktów klasy ultra-low-power, które potencjalnie mogą działać, no … prawie bez końca.

Warto zaznaczyć, że te nowe zastosowania nie naruszają Pierwszego Prawa Termodynamiki. Ani też Drugiego, jeśli o to chodzi. Jednak mimo wszystko istnieją i zbierają wystarczającą ilość mocy z drgań mechanicznych, gradientów temperatury, światła słonecznego, a nawet ciepła ciała ludzkiego, że mogą dokonywać rzeczy, które wcześniej nie byłyby możliwe.

Technologie dojrzewają do momentu, w którym stają się uzasadnione z punktu widzenia handlowego - twierdzi John Perzow, dyrektor marketingu w Analog Devices’ Power Management Group. Jeśli chodzi o zaawansowane przekazywanie energii, w chwili obecnej mamy najkorzystniejszą z możliwych sytuacji.

Koncept sił umożliwiających pobieranie energii z otoczenia wydaje się być na razie zjawiskiem niemal nadprzyrodzonym. Nawet w dzisiejszych trudnych czasach ekonomicznych, firmy inwestycyjne i wytwórcy elektroniki inwestują ogromne nakłady pieniężne w nowe firmy o nazwach takich, jak np. AdaptivEnergy, EnOcean, Cymbet i Perpetuum, żeby wymienić jedynie kilka z setek takich firm. Natomiast ogromne elektroniczne firmy wytwórcze , jak Texas Instruments (TI) oraz Analog Devices Inc. (ADI), budują mikrosterowniki, procesory sygnału cyfrowego i czujniki dla nowej generacji zastosowań o niskim zasilaniu.

W wyniku całej tej wspólnej pracy, na horyzoncie może się pojawić cała nowa klasa zastosowań opartych na źródłach odnawialnych. Mosty i budowle mogą monitorować stan konstrukcyjny przy pomocy bezbateryjnych czujników zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi. Rolnicy mogą sprawdzać wilgotność gleby przy wykorzystaniu urządzeń zasilanych energią słoneczną. Drgania mechaniczne mogą służyć jako źródło energii dla rozmaitych urządzeń monitorujących, od przełączników drzwiowych w samochodach do silników elektrycznych.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce