Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Układy sterowania obrabiarek

-- wtorek, 01 kwiecień 2008

Rozwój układów sterowania obrabiarek jest ściśle związany z rozwojem komputerów i ciągłym wzrostem ich szybkości działania i mocy obliczeniowych.

Jednym z podstawowych komponentów współcześnie produkowanych obrabiarek jest układ sterowania. Do układu sterowania podłączone są (najczęściej poprzez specjalne moduły wejść/wyjść) serwonapędy i inne urządzenia elektryczne i/lub elektroniczne niezbędne do prawidłowej pracy obrabiarki. Układ sterowania służy także do wprowadzania i uruchamiania programu obróbkowego, a także monitorowania jego przebiegu. Początek rozwoju układów sterowania obrabiarek datowany jest na koniec lat 70. XX wieku. Rozwój układów sterowania obrabiarek jest ściśle związany z rozwojem komputerów i ciągłym wzrostem ich szybkości działania i mocy obliczeniowych. Niebagatelne znaczenie ma ciągły spadek cen tych komponentów i ich dostępność. Współcześnie produkowane układy sterowania obrabiarek najczęściej oparte są o komputer PC wyposażony w system Windows® z aplikacją sterującą pracą maszyny w czasie rzeczywistym. Sposób działania aplikacji zależy od szeregu parametrów charakteryzujących daną obrabiarkę oraz proces technologiczny realizowany za jej pośrednictwem. W przypadku Polski wykorzystywane obecnie obrabiarki sterowane numerycznie funkcjonują najczęściej w oparciu o układy sterowania następujących producentów (w kolejności alfabetycznej): FANUC (i klony), HAAS, HEIDENHAIN, MAZAK, MORI SEIKI, PRONUM, SIEMENS. Pozostali producenci to m. in. BOSCH REXROTH, FAGOR. 

Producentów układów sterowania można podzielić na dwie grupy: produkujących wyłącznie układy sterowania (i komponenty automatyki przemysłowej) oraz produkujących układy sterowania i obrabiarki. Pierwsza grupa reprezentowana jest przez takie firmy jak: BOSCH REXROTH, FANUC, HEIDENHAIN, SIEMENS. Układy sterowania oferowane przez te firmy cechują się elastycznością zastosowań i dużą ilością opcji. Doskonale nadają się do modernizacji obrabiarek już użytkowanych. Natomiast druga grupa to firmy będące również wiodącymi dostawcami obrabiarek pod względem liczby wyprodukowanych maszyn. Są to (w kolejności alfabetycznej) HAAS, MAZAK, MORI SEIKI, OKUMA. W przypadku tych firm dostawcami komponentów są renomowane firmy oferujące automatykę przemysłową (MITSUBISHI ELECTRIC, FANUC AUTOMATION, SIEMENS), ale projekt układu sterowania oraz jego specyfikacja i zestaw opcji opracowywany jest przez producenta obrabiarki. Są to układy specjalizowane lub specjalne – stosowane jedynie w obrabiarkach danego producenta. Takie podejście pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości zaprojektowanego układu sterowania w przypadku konkretnego typu obrabiarek oraz obniżenie kosztów produkcji układu sterowania, co ma wpływ na końcową cenę obrabiarki.

Autor: Autor: dr Łukasz Ślązak


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce