Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Układy scalone sterowników o dużej skali integracji rozszerzają zakres zastosowań białych diod LED

-- piątek, 01 luty 2008

W połączeniu z udoskonalonymi diodami układy te zwiększają możliwości szeregu produktów.

Dzięki niedawnym postępom w tej dziedzinie białe diody LED o wysokiej jasności (HB) zastępują: żarówki w latarkach, migających światłach, żarówki na napięcie 230 V, lampy, a nawet reflektory samochodowe.

W każdym z tych zastosowań występuje inne źródło napięcia, 3 VDC w latarkach, 230 VAC w zastosowaniach domowych i 12 VDC w branży motoryzacyjnej.

Aby uprościć budowę obwodów sterujących kilka firm wytwarzających półprzewodniki produkuje sterowniki diod LED do tych oraz innych zastosowań. Techniki sterowania są różne, a ich celem jest zagwarantowanie jednakowej jasności światła z wielu diod, zaś obwody scalone zawierają szereg dodatkowych funkcji.

Poniżej przedstawiamy pięć przykładów niedawno wyprodukowanych sterowników, które wykorzystują różne rozwiązania do wielu zastosowań.

Sterownik diody 1.2A z interfejsem I2C

Kompatybilny z I2C interfejs w układzie scalonym TPS61050 firmy Texas Instruments ułatwia jego zastosowanie do sterowania pojedynczymi diodami LED o wysokiej jasności emitującymi światło białe w zastosowaniach, takich jak lampy błyskowe aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych. Wykorzystując technikę modulacji szerokości impulsów ze stałą wysoką częstotliwością, układ realizuje źródło prądu stałego o maksymalnej wartości 1,2 A. Interfejs umożliwia zaprogramowanie napięcia wyjściowego, a także aktywację trybu wyłączenia, w celu zmniejszenia prądu wejściowego do wartości 0,3 μA w sytuacji, gdy układ nie jest używany. Poza pracą jako regulowane źródło prądowe układ działa jak standardowy regulator zwiększający napięcie służący do zasilania innych systemów. TPS61050 dostępny jest w postaci obudowy struktury o wymiarach 2 x 1,5 mm z 12 pinami oraz w obudowie QFN z 10 pinami.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce