Technologia RFID – aplikacja oraz integracja
-- niedziela, 01 czerwiec 2008
Pomimo istnienia wielu standardów technologii radiowej identyfikacji – RFID, wciąż nie można jej stosować równie łatwo, jak urządzeń typu plug- and- play. Inżynierowie automatycy podejmują liczne wysiłki w celu ułatwienia realizacji praktycznych aplikacji tej technologii chociażby w branży spedycyjnej i logistycznej. Opracowane przez nich projekty przynoszą liczne korzyści, poza jedną podstawową – znacznym obniżeniem kosztów.
Rosnące zainteresowanie technologią RFID, zwłaszcza w branżach logistycznej i zaopatrzeniowej, przynagliło środowiska inżynierskie do wytężonych prac, zmierzających przede wszystkim do obniżenia kosztów realizacji praktycznych tej aplikacji w warunkach przemysłowych. Dotychczas bowiem główny nacisk kładziono na rozwój możliwości technicznych samej technologii, nie zwracając uwagi na związane z tym koszty. Obecnie w wielu przedsiębiorstwach wyłaniają się dwa trendy rozwojowe zastosowań technologii RFID.
Pierwszy z nich bazuje na koncepcji szybkiego znakowania i transportu. Stosuje się tu tanie etykiety RFID (elementy odzewowe, pasywne) dostosowane do wymogów konkretnego klienta, a ich koszt dolicza się do ceny realizowanych dla niego usług. Etykiety zazwyczaj instaluje się w momencie pakowania produktów, następnie skanuje, a odpowiednie informacje o oznakowanym produkcie przesyłane są do oprogramowania bazy danych działu logistyki i zaopatrzenia. W tym przypadku magazynowanie produktów i ich spedycja nadzorowane są zazwyczaj, choć nie zawsze, przez pracowników działów IT.
W dużych przedsiębiorstwach stosowanie technologii RFID zaczyna się zwykle już od fazy projektowej – poprzez produkcję, montaż, magazynowanie i spedycję, z różnymi etykietami RFID dołączanymi do kilku elementów, a nawet niektórych narzędzi i pracowników. Koszty technologii zmniejszają się w przypadku użycia tradycyjnych etykiet RFID stosowanych w produkcji (inne niż dla celów spedycji i transportu). Przy umiejętnej organizacji produkcji i magazynowania te same etykiety można wykorzystać również do identyfikacji produktów w zakładowych magazynach, a ich obsługa może być prowadzona przez operatorów poziomu produkcyjnego lub kadrę inżynierów automatyków