Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Technologia RFID – aplikacja oraz integracja

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

Pomimo istnienia wielu standardów technologii radiowej identyfikacji – RFID, wciąż nie można jej stosować równie łatwo, jak urządzeń typu plug- and- play. Inżynierowie automatycy podejmują liczne wysiłki w celu ułatwienia realizacji praktycznych aplikacji tej technologii chociażby w branży spedycyjnej i logistycznej. Opracowane przez nich projekty przynoszą liczne korzyści, poza jedną podstawową – znacznym obniżeniem kosztów.

Rosnące zainteresowanie technologią RFID, zwłaszcza w branżach logistycznej i zaopatrzeniowej, przynagliło środowiska inżynierskie do wytężonych prac, zmierzających przede wszystkim do obniżenia kosztów realizacji praktycznych tej aplikacji w warunkach przemysłowych. Dotychczas bowiem główny nacisk kładziono na rozwój możliwości technicznych samej technologii, nie zwracając uwagi na związane z tym koszty. Obecnie w wielu przedsiębiorstwach wyłaniają się dwa trendy rozwojowe zastosowań technologii RFID.

Pierwszy z nich bazuje na koncepcji szybkiego znakowania i transportu. Stosuje się tu tanie etykiety RFID (elementy odzewowe, pasywne) dostosowane do wymogów konkretnego klienta, a ich koszt dolicza się do ceny realizowanych dla niego usług. Etykiety zazwyczaj instaluje się w momencie pakowania produktów, następnie skanuje, a odpowiednie informacje o oznakowanym produkcie przesyłane są do oprogramowania bazy danych działu logistyki i zaopatrzenia. W tym przypadku magazynowanie produktów i ich spedycja nadzorowane są zazwyczaj, choć nie zawsze, przez pracowników działów IT.

W dużych przedsiębiorstwach stosowanie technologii RFID zaczyna się zwykle już od fazy projektowej – poprzez produkcję, montaż, magazynowanie i spedycję, z różnymi etykietami RFID dołączanymi do kilku elementów, a nawet niektórych narzędzi i pracowników. Koszty technologii zmniejszają się w przypadku użycia tradycyjnych etykiet RFID stosowanych w produkcji (inne niż dla celów spedycji i transportu). Przy umiejętnej organizacji produkcji i magazynowania te same etykiety można wykorzystać również do identyfikacji produktów w zakładowych magazynach, a ich obsługa może być prowadzona przez operatorów poziomu produkcyjnego lub kadrę inżynierów automatyków


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce