Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Te szczęki ratują życie

-- wtorek, 09 wrzesień 2008

Firma Novare Surgical przeszła na formowanie wtryskowe metali, coraz częściej stosowany proces, który łączy to, co najlepsze w tworzywach sztucznych i metalach

 

Szczęki RealHand są formowane wtryskowo.

 

Dave Danitz wynalazł nowy typ w pełni mechanicznego laparoskopu, który wymaga wąskich tolerancji wykonania metalowej szczęki na przeciwległym, odległym końcu instrumentu, tnącym tkankę lub utrzymującym niezbędne narzędzia.

Skorzystał on z nowej technologii, w której szeroki asortyment metali można formować wtryskowo z zachowaniem wąskich tolerancji. Zaczęliśmy od przyglądania się możliwości odlewania szczęk metodą traconego wosku - stwierdza Danitz, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Novare Surgical Systems. Istniało kilka elementów, w których potrzebujemy dość wąskich tolerancji, więc odlewanie metodą traconego wosku nie wyglądało na najlepsze rozwiązanie.

W procesie formowania wtryskowego metali drobne ilości metalu są mieszane z plastikowym spoiwem, które pozwala materiałowi przejść przez standardową wtryskarkę i wypełnić wgłębienia formy, prawie tak samo, jak w przypadku tworzyw w 100 procentach sztucznych. Tworzywo sztuczne jest następnie usuwane z elementu w procesie separacji, a potem część jest formowana w ostateczny kształt za pomocą spiekania. Wymiary tej części mogą być o około 60 procent mniejsze niż tej po wyjęciu z formy.

Kurczenie się jest bardzo przewidywalne – twierdzi Tony Pelke, inżynier w firmie Phillips Plastics, która zajmuje się formowaniem szczęk instrumentów chirurgicznych dla Novare Surgical. Jest niezwykle ważne, by proces rozpoczął się z wykorzystaniem surowca o niezmiennej, wysokiej jakości.

Najwęższe tolerancje w szczękach wykorzystywanych w systemie RealHand firmy Novare (patrz ramka na stronie 44) dotyczą tylnej końcówki narzędzia. Znajduje się tam podłużny otwór ustawiony pod pewnym kątem – dodaje Danitz – więc kiedy przesunie się przez niego przetyczkę, powoduje to ruch szczęki. Chcemy więc zmniejszyć do minimum siłę potrzebną do poruszenia szczękami. Musimy wykorzystać do maksimum mechaniczne zalety szczęki. Szczelina ta znajduje się dokładnie na granicy przestrzeni, w którą można wsunąć przetyczkę, i jeśli zrobi się to odrobinę za płytko, zakleszcza się. Mówimy o tolerancji kątowej rzędu połowy stopnia, co po przeliczeniu na tolerancje wymiarowe daje plus minus 25,4 mikrona.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce