Tak zaprojektować by wygodnie zdemontować
-- sobota, 01 marzec 2008
Coraz ważniejsze będzie uwzględnianie sposobu, w jaki produkty można demontować celem łatwiejszego recyklingu
Materiały wykorzystane do produkcji każdej śrubki, pierścienia i innych elementów są analizowane w pakiecie oprogramowania do projektowania pod kątem demontażu, opracowanym przez Boothroyd Dewhurst.
Zainteresujcie się zagadnieniem projektowania pod kątem demontażu. Sprawa ta od dawna przewija się gdzieś na marginesie większości amerykańskich firm, ale ta sytuacja może ulec zmianie.
Dwie nowe dyrektywy Unii Europejskiej wymagają, by firmy brały odpowiedzialność za swoje wyroby sprzedawane na jej terenie po tym, jak zakończy się ich okres użytkowania. Dyrektywa o Zużytym Sprzęcie Elektrycz-nym i Elektronicznym (WEEE), uchwalona w roku 2003 stanowiąca prawo obowiązujące w Unii Europejskiej wraz z RoHS, wreszcie zaczyna przynosić efekty po tym, jak państwa członkowskie w końcu wzięły się za wprowadzanie jej w życie.
Producenci OEM, dystrybutorzy i inne firmy zobowiązane zostały do opracowania infrastruktury służącej zbiórce komputerów, urządzeń AGD, telefonów komórkowych, urządzeń oświetleniowych, sprzętu medycznego i innego typu odpadów elektronicznych, a następnie do ponownego wprowadzenia do obiegu i wykorzystania możliwie najwięcej odzyskanego materiału. Producenci zobowiązani zostali do uiszczania opłat na pokrycie kosztów zbiórek i recyklingu produkowanych przez siebie towarów. Producenci w krajach takich jak np. Niemcy już wzięli na siebie odpowiedzialność za odpady powstające po zakończeniu używania produktu przez konsumenta, zbierając je z komunalnych składowisk odpadów. Na producentach wymusza to projektowanie wyrobów w taki sposób, by w maksymalnym stopniu nadawały się do recyklingu, co wpłynie na obniżenie kosztów tego procesu.
W U.S.A. trzy stany wydały rozporządzenia (ustawy) o odpadach elektrycznych, zaś kolejne ustawy dotyczące tego problemu czekają na uchwalenie w kilkunastu innych stanach. Wprowadzona w Kalifornii ustawa zobowiązuje konsumentów do regulowania opłaty recyklingowej w chwili zakupu, nie stanowiąc dla producentów OEM bodźca do zmiany sposobu projektowania wyrobów.