Szybsze procesory torują drogę systemom wizyjnym oraz telewizji trójwymiarowej
-- czwartek, 07 maj 2009
Wielordzeniowe mikrosterowniki i cyfrowe procesory sygnałowe zwiększą bezpieczeństwo samochodów i udoskonalą rozrywkę
Zapomnij, co słyszałeś o upadku Prawa Moore’a. Z tym prawem czy bez niego produkty elektroniczne i tak rozwijają się w zastraszającym tempie. Szybkie, jednordzeniowe procesory są zastępowane ich wielordzeniowymi odpowiednikami, a półprzewodniki każdego dnia zwiększają inteligencję samochodów, telewizorów, komputerów, telefonów i urządzeń domowych.
Mikrosterownik MPC5121e firmy Freescale wykorzystywany jest do systemów wizyjnych w samochodach.
Pomyśl o futurystycznej wizji auta, które nie potrzebuje kierowcy.
W 2005 roku pięć samochodów bez kierowców przekroczyło linię mety drugiego wyścigu DARPA Grand Challenge. Każdy z nich przejechał 212,5 km po terenie pustynnym — bez kierowcy. Nowe możliwości obliczeniowe sprawiły, że pojazdy samodzielne nie są już fantazją, gdyż stały się rzeczywistością.
Podobnie sprawy się mają z innymi niezliczonymi produktami. Fotografia, muzyka i film zmieniły się w sposób, o jakim 20 lat temu nam się nie śniło. W ciągu 50 ostatnich lat komputery skurczyły się z urządzeń wielkości garażu do rozmiarów portfela. W centrum wszystkich tych zmian leży szybsze przetwarzanie danych.
Co będzie działo się dalej? W artykule tym przyjrzymy się trzem skokom technologicznym, których można spodziewać się w ciągu następnych pięciu lat. Wszystkie z nich wystawiają świadectwo zmianom, jakie nastąpiły dzięki szybszym, mocniejszym procesorom.
Pojazdy z systemami wizyjnymi
Na początku zeszłego roku, po utracie kontroli nad swoim pojazdem, 16-letnia dziewczyna z Peck w Kansas przeżyła wypadek, choć jej samochód dwukrotnie przekoziołkował. Niektórzy uważają, że stało się tak dzięki kamerze zamontowanej po wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu. Korzystając z kamery obrazującej, opartej na technologii CMOS, jej matka zdalnie monitorowała umiejętności kierowania pojazdem swojej córki i wielokrotnie przypominała jej o zapięciu pasów. Gdy wydarzył się wypadek, pasy były zapięte, a dziewczyna wyszła z niego cało, pomimo że samochód nadawał się do kasacji.