Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Szybsze procesory torują drogę systemom wizyjnym oraz telewizji trójwymiarowej

-- czwartek, 07 maj 2009

Wielordzeniowe mikrosterowniki i cyfrowe procesory sygnałowe zwiększą bezpieczeństwo samochodów i udoskonalą rozrywkę

Zapomnij, co słyszałeś o upadku Prawa Moore’a. Z tym prawem czy bez niego produkty elektroniczne i tak rozwijają się w zastraszającym tempie. Szybkie, jednordzeniowe procesory są zastępowane ich wielordzeniowymi odpowiednikami, a półprzewodniki każdego dnia zwiększają inteligencję samochodów, telewizorów, komputerów, telefonów i urządzeń domowych.

Mikrosterownik MPC5121e firmy Freescale wykorzystywany jest do systemów wizyjnych w samochodach.

Pomyśl o futurystycznej wizji auta, które nie potrzebuje kierowcy.

W 2005 roku pięć samochodów bez kierowców przekroczyło linię mety drugiego wyścigu DARPA Grand Challenge. Każdy z nich przejechał 212,5 km po terenie pustynnym — bez kierowcy. Nowe możliwości obliczeniowe sprawiły, że pojazdy samodzielne nie są już fantazją, gdyż stały się rzeczywistością.

Podobnie sprawy się mają z innymi niezliczonymi produktami. Fotografia, muzyka i film zmieniły się w sposób, o jakim 20 lat temu nam się nie śniło. W ciągu 50 ostatnich lat komputery skurczyły się z urządzeń wielkości garażu do rozmiarów portfela. W centrum wszystkich tych zmian leży szybsze przetwarzanie danych.

Co będzie działo się dalej? W artykule tym przyjrzymy się trzem skokom technologicznym, których można spodziewać się w ciągu następnych pięciu lat. Wszystkie z nich wystawiają świadectwo zmianom, jakie nastąpiły dzięki szybszym, mocniejszym procesorom.

Pojazdy z systemami wizyjnymi

Na początku zeszłego roku, po utracie kontroli nad swoim pojazdem, 16-letnia dziewczyna z Peck w Kansas przeżyła wypadek, choć jej samochód dwukrotnie przekoziołkował. Niektórzy uważają, że stało się tak dzięki kamerze zamontowanej po wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu. Korzystając z kamery obrazującej, opartej na technologii CMOS, jej matka zdalnie monitorowała umiejętności kierowania pojazdem swojej córki i wielokrotnie przypominała jej o zapięciu pasów. Gdy wydarzył się wypadek, pasy były zapięte, a dziewczyna wyszła z niego cało, pomimo że samochód nadawał się do kasacji.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce