Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Świt nanoenergii

-- środa, 08 lipiec 2009

Zhong Lin Wang z Georgia Tech stworzył “pompy zasilające”, które wykorzystują efekt piezoelektryczny do wytwarzania niewielkich ilości prądu przemiennego w reakcji na obciążenia

Nie tak dawno temu byłoby to nie do pomyślenia: uzyskiwanie użytecznej energii elektrycznej z ruchów ciała chomika, drgań strun głosowych, stukania palcami i łopotania flag na wietrze.

Mówimy tutaj o maleńkich źródłach energii. Nie o obracaniu koła przez biegającego w środku chomika, ale o ruchach samego chomika, ruchach jego nóżek, skręcaniu się i wyginaniu jego malutkiego ciałka. A stukanie palcami? Nie energiczne uderzanie, ale delikatne stukanie małym palcem o twardą powierzchnię. Tylko tyle trzeba, żeby wytwarzać energię.

Co więcej, w świecie nieprawdopodobnych źródeł energii, przykłady te nie są odosobnione. Na Purdue University zamontowano płytki podłogowe, które wytwarzają prąd, gdy ktoś po nich chodzi. Na MIT (Massachusetts Institute of Technology) mają amortyzator samochodowy, który wykorzystuje energię powstającą podczas jazdy po nierównej nawierzchni.

Słysząc to, każdy szanujący się inżynier mógłby zapytać: “Jasne, ale ile energii? I do czego niby można by ją wykorzystać?”

Tu dochodzimy do sedna sprawy. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale naukowcy twierdzą, że ten nowy typ źródeł energii może wytworzyć dość prądu, by można było go wykorzystać do zastosowań niskonapięciowych, na przykład do zasilania urządzeń takich jak PDA i mikrosterowników. Wspomniane wyżej stuknięcie palcem w wyświetlacz PDA mogłoby spowodować ugięcie elementu piezoelektrycznego wystarczające do wytworzenia niewielkiego ładunku, doładowującego baterię. Gradient temperatury między ciałem ludzkim i otaczającym je powietrzem mógłby pomóc ładować wszczepiony rozrusznik serca albo termometr, albo urządzenie monitorujące ciśnienie krwi.

Wielu ludzi dzwoni do nas i oznajmia: Odkryłem takie źródło energii…- twierdzi Kevin Parmenter, inżynier ds. aplikacji pracujący na wydziale ds. mocy sygnału analogowego i mieszanego w Freescale Semiconductor. Mówią: To fajne, ale daje tylko takie a takie napięcie i muszę wiedzieć, do czego da się wykorzystać połowę volta.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce