Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sterowanie ruchem

-- środa, 26 listopad 2008

Spośród wszystkich sposobów usprawnienia projektu silników szczotkowych jeden wiedzie poprzez zmianę ich układu. Modele osiowe charakteryzują się prostą konstrukcją i można je projektować w kierunku uzyskiwania wysokiego momentu obrotowego, natomiast na korzyść silników rotacyjnych działa czynnik ich powszechnie przyjętej formy. Teraz, obie te wzajemnie wykluczające się podejścia projektowe, pogodził zupełnie nowy projekt opracowany przez Nova Torque.

Jest to silnik osiowy o formie identycznej z silnikiem rotacyjnym - twierdzi John Petro, prezes f-my Nova Torque.

Nova Torque dokonała sztuki, którą Petro określa mianem „prostego tricku”. W miejsce zwyczajowego dwuwymiarowego interfejsu pomiędzy wirnikami, a biegunami magneśnicy, w nowym projekcie silnika zastosowano przeciwnie usytuowaną parę stożkowych wirników magnetycznych.

Stożkowe kształty działają jak koncentratory strumienia magnetycznego, zwiększając pole powierzchni pomiędzy wirnikiem, a czołem pola. Owo zwiększenie pozwoliło projektantowi silnika zoptymalizować gęstość strumienia w magneśnicach i wypełnić lukę przestrzenną na rzecz uzyskania wyższej sprawności i zwiększonego momentu obrotowego - poinformował o tym Robert Rogenmoser, główny specjalista ds. eksploatacji w Nova Torque.

Jednocześnie, stożkowe kształty wciąż powodują, że zostaje zachowana prosta ścieżka strumienia magnetycznego, co pomaga w silnikach osiowych zapobiegać zagrażającemu ich sprawności „wyciekowi strumienia”. Ponadto, powierzchnie stożkowe umożliwiają uzwajanie silnika bez konieczności zawracania przewodu, będącego źródłem zarówno znacznych strat I2R, jak i dodatkowych kosztów miedzi w silnikach rotacyjnych. Na zawracaniu przewodu traci się całą rezystancję - stwierdza Robert Rogenmoser. Projekt rozprawia się także z kołnierzami cewki, które przyczyniają się do kolejnych strat w silniku rotacyjnym. Zamiast nich, w ścieżce strumienia magnetycznego są wykorzystywane oba końce magneśnicy, co podnosi sprawność i obniża koszt silnika.

Modele projektowane przez Nova Torque i przeprowadzone pomiary wskaźników odniesienia wykazują znaczny przyrost sprawności w efekcie zastosowania stożków. Wyniki wahają się zależnie od położenia punktu porównania na różnych krzywych wykresu wzajemnej zależności momentu obrotowego i obrotów silnika, ale Petro dodaje, że poprawa ogólnej sprawności tego silnika przekracza nawet 10 procent, co w świecie silników jest liczbą dużą, mającą wpływ na rozmiary silników, ich osiągi termiczne, a nawet elastyczność projektowania. To właśnie sprawność silników decyduje o ich wyborze przez użytkowników - nadmienia Petro.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce