Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sterowanie ruchami przenosi się do Ethernetu

-- sobota, 01 marzec 2008

Dzięki rosnącym możliwościom pracy w czasie rzeczywistym, technologie przemysłowego Ethernetu są w stanie coraz bardziej obsługiwać aplikacje sterowania ruchami.

„WIELE, JEŚLI NIE WIĘKSZOŚĆ APLIKACJI STEROWANIA RUCHAMI PRZENIESIE SIĘ W KOŃCU DO PRZEMYSŁOWEGO ETHERNETU”

Inżynierowie projektujący maszyny przemysłowe ciągle muszą zmagać się z mieszaniną różnych technologii sieciowych: może jakiś fieldbus lub dwa dla wejść/wyjść, sieć użytkownika do sterowania ruchami i Ethernet do reszty zastosowań?.

Obsługiwanie tych wszystkich sieci nie jest jednak tanie. Wystarczy pomyśleć tylko o tych wszystkich przewodach (jakie trzeba ułożyć), urządzeniach (które trzeba kupić) i o oprogramowaniu (które należy napisać). Czyż nie byłoby lepiej, gdyby jedna sieć mogła zrobić wszystko?

To właśnie jest zaletą przemysłowego Ethernetu. Z możliwościami, do zredukowania kosztów związanych z wprowadzeniem automatyzacji w fabryce oraz łatwością współpracy z korporacyjnymi systemami informatycznymi, przemysłowa wersja Ethernetu ma ogromne szanse szybkiego wzrostu w najbliższych latach. Według ostatnich badań, wykonanych przez Harry’ego Forbs’a - głównego analityka w RC Advisory Group, rynek przełączników do przemysłowego Ethernetu i związanej z tym infrastruktury sieciowej, wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat do wartości blisko 1 miliarda USD, startując z poziomu 260 milionów USD w 2006 r.

To jednak nie informatycy będą napędzać ten wzrost. Jak twierdzi Scott Hibbard, wiceprezes ds. technologii w Bosch-Rexroth Drives and Controls: „Inżynierowie uważają, że jeśli mogliby przejść na przemysłowy Ethernet, to będą mogli podłączyć wszystko w fabryce przy pomocy kabla CAT5 i urządzeń sieciowych, które mogą zakupić w najbliższym sklepie z elektroniką - a po chwili dodaje - Jest to rzeczywiście utopijna wizja automatyzacji”.

„Używanie Ethernetu do sterowania ruchami oznacza robienie rzeczy, do których Ethernet nigdy nie był przeznaczony” twierdzi natomiast Hibbart przypominając, że Ethernet, tak jak był początkowo zaprojektowany, po prostu nie zapewniał odpowiedniego czasu cyklu, determinizmu lub jakości pracy wymaganej do działania w czasie rzeczywistym wysokowydajnych układów regulacji lub korygowania „w locie” skomplikowanych trajektorii. Podobnie wypowiedział się Ed Nicolson, dr inż. elektryk i dyrektor ds. rozwoju technologii w firmie Yaskawa Electric: „Protokół TCP/IP Ethernetu nie był początkowo narzędziem, poprzez które chciałoby się kierować ruchami”..


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce