Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Środowisko modelowania zespołów w Autodesk Inventor 2009

-- niedziela, 01 czerwiec 2008

Wersja 2009 programu Autodesk Inventor przynosi szereg udoskonaleń niemal w każdym module tego rozbudowanego produktu. Rodzaj zmian nie jest rewolucyjny, a raczej ewolucyjny. Z jednej strony poszerzanie istniejącej funkcjonalności o nowe opcje i obszary zastosowań przy optymalizacji interfejsu, z drugiej przystosowanie do obsługi coraz większych zespołów – tak można by ogólnie scharakteryzować kierunek zmian w stosunku do poprzedniej wersji. Dziś zajmijmy się tymi zmianami, które wpływają na sposób i wygodę pracy w środowisku zespołów.

Wiązania kątowe

W oknie dialogowym wprowadzania wiązań dla wiązań kątowych znajdziemy nową, trzecią opcję Ustalony wektor odniesienia. Została ona wprowadzona dla takich przypadków, dla których wskazanie wzajemnej zależności dla tylko dwóch komponentów nie jest dość jednoznaczne. W poprzednich wersjach programu zdarzało się, że kiedy zespół został wprawiony w ruch np. poprzez przeciąganie, wiązanie kątowe jako zależność dwóch części zaczynała wykazywać pewną nieprzewidywalność podczas znajdywania rozwiązania położenia. W efekcie część potrafiła w sposób niekontrolowany zmienić orientację. Rozwiązaniem jest trzeci rodzaj wiązania, pozwalający na wskazanie trzeciego zestawu geometrii – wektora kierunkowego - jako odniesienia dla definicji kąta. Tak zdefiniowany kąt zapewnia większą stabilność przy zmianie pozycji lub orientacji zaangażowanych komponentów.

Wiązania iMate

Podczas tworzenia komponentów można definiować wiązania, zwane iMate, określające sposób połączenia części i podzespołów podczas wstawiania ich do zespołu. W oknie dialogowym wstawiania komponentów obok istniejącej już ikony Wstaw interaktywnie z iMate pojawiła się nowa Automatycznie generuj iMate w miejscu. Włączenie pierwszej z nich uruchamiało podczas wprowadzania części do zespołu mechanizm wyszukiwania pasujących par iMates interaktywnie, czyli przy zatwierdzaniu każdego wiązania przez użytkownika albo automatycznie (opcja z menu kontekstowego Wstaw przy wszystkich odpowiednich iMate). Nowa ikona powoduje wstawienie tylko jednego wystąpienia komponentu z automatycznym wyszukaniem pasujących wiązań, po czym funkcja kończy działanie. Użytkownicy zyskują w ten sposób trzy różne warianty wstawiania komponentów z iMates, do zastosowania zależnie od okoliczności.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce