Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprawność pompy napędzającej

-- czwartek, 19 marzec 2009

Ludzkie ciało zawiera do 85 procent wody, dlatego nic dziwnego, że jedną z pierwszych metod leczenia, w przypadku pacjentów z urazami, np. rannych żołnierzy, jest uzupełnianie płynów. Konwencjonalne pompy strzykawkowe zazwyczaj podają małe ilości płynów z dużą dokładnością, 100 ml w ciągu godziny. Kiedy armia amerykańska zaczęła poszukiwać urządzenia przenośnego, zdolnego podawać 100 ml/min, zwrócono uwagę na pompę wysokowydajną i wydajne, wysokoobrotowe silniki, które mogłyby spełnić postawione wymagania.

Armia potrzebowała pompy zasilanej bateriami, bez sygnatury elektronicznej i powodującej minimalny hałas, aby zapobiec wykryciu. W odpowiedzi na te wymagania powstał Power Infuser opracowany przez Zoll Medical. Jest to urządzenie o wymiarach 12,6 x 10,16 x 58,4 cm., ważące jedynie 0,27 kG. Oprócz pompowania 100 ml/min urządzenie może również podać jednorazowo 250 ml, a następnie przerwać pracę do chwili otrzymania kolejnego polecenia.

Konstrukcja obejmuje pompę modułową, jednorazowy wkład oraz sześć baterii AAA zapewniających napięcie 9 V. W zamierzeniu pojedynczy pakiet baterii miał służyć do obsługi jednego pacjenta, ale ukończone urządzenie może działać przez 8 do 10 godzin z pełną prędkością, dostarczając płyny kilku pacjentom na pojedynczym pakiecie baterii.

Konstrukcja składa się z aluminiowej ramy, na której znajduje się jarzmo z dwoma kołnierzami u spodu w konfiguracji widełek. Wkład wyposażony jest w dwie przezroczyste tuleje plastikowe posiadające bierne zawory zwrotne wymuszające jednokierunkowy przepływ w miarę, kiedy tuleje są zgniatane. Widełki obejmują obrotową krzywkę mimośrodkową, która powoduje ich kołysanie. Grzbiet zgniatający tuleję umieszczonego powyżej wkładu powoduje wypływanie płynów.

Power Infuser firmy Zoll Medical składa się z pompy oraz jednorazowego wkładu umieszczonego na górze.

Aby maksymalnie przedłużyć okres eksploatacyjny baterii, każdorazowo, gdy tuleja jest zgniatana, urządzenie gromadzi energię potencjalną. Po wydostaniu się płynu, kiedy na skutek rozszerzania się pustej tulei jarzmo jest kołysane w przeciwnym kierunku, energia potencjalna zamienia się w kinetyczną, aby druga z tulei mogła być zgnieciona.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce