Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sprawa uszkodzonej belki odbojowej

-- sobota, 01 wrzesień 2007

Olds 88 z roku 1987 uderzył w tył naczepy ciągniętej przez ciągnik siodłowy, który zatrzymał się na światłach. Kierowca ciągnika zeznał, że widział za sobą długi sznur samochodów, a następnie został uderzony od tyłu z taką siłą, że poleciał na kierownicę, co spowodowało uraz kręgosłupa szyjnego. Oczywiście skierował sprawę do sądu. Obrońca wezwał mnie, bym ustalił, czy siła zderzenia mogła spowodować wspomniane obrażenia.

Miejsce zbrodni

Udałem się na miejsce wypadku i obejrzałem zarówno naczepę, jak i samochód osobowy (teraz już naprawiony), które wzięły udział w wypadku. Obejrzałem także kopię wykonanego po wypadku zdjęcia samochodu. Przód dość mocno ucierpiał, ale uszkodzenia nie sięgały chłodnicy ani wentylatora.

Dochodzenie

Kierowca Oldsa twierdził, że zatrzymał samochód „na biegu” wciskając stopą hamulec, podczas gdy samochód wyrwał do przodu z silnikiem wyjącym na wysokich obrotach, uderzając w naczepę. Sądzę, że kierowca nacisnął pedał gazu zamiast hamulca, co spowodowało zderzenie.

Olds uderzył naczepę w belkę odbojową, czyli element, który ma zapobiegać, by samochód osobowy nie wjechał pod tył naczepy. Twierdzono, że uderzenie wygięło belkę, a zderzak samochodu osobowego wbił fartuch błotnika prawej, tylnej opony – w samą oponę. Utrzymywano, że zderzenie spowodowało uraz kręgosłupa szyjnego. Belka była faktycznie wygięta, a błotnik uszkodzony.

Mimo to zarzut spowodowania urazu kręgosłupa jest bezpodstawny z kilku powodów. Rysunek przedstawia widok z boku na tył naczepy i przód samochodu, mniej więcej w odpowiedniej skali. Rysunek po prawej u góry pokazuje wyraźnie, że gdyby zderzak samochodu osobowego wbił błotnik w oponę, belka wbiłaby chłodnicę w wentylator silnika. Jednak ani chłodnica, ani wentylator nie ucierpiały.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce