Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Spoiwa początkiem rewolucji w dziedzinie montażu

-- poniedziałek, 01 grudzień 2008

Wykres pokazuje dziedziny zastosowań wiązań adhezyjnych odpornych na kolizje.

Innym istotnym postępem technicznym jest dostosowywanie spoiwa odpornego na kolizje do konwencjonalnych systemów produkcji samochodów. Są one utwardzane zazwyczaj w temperaturze około 180° C, umożliwiając utwardzanie struktury w drodze procesu obróbki wstępnej powłoki galwanicznej bez konieczności korzystania ze specjalnego pieca wulkanizacyjnego. Najnowsze materiały można stosowaćw przedziale temperaturowym od -40° do 80° C.

W tej symulacji komputerowej próby zrzutowej, dwie połowy w próbce spawanej rozpadają się, po lewej (zaznaczone na zielono). Próbka połączona wiązaniem adhezyjnym odpornym na kolizje marszczy się jak akordeon (zaznaczone na pomarańczowo).

Techniki, w których postęp następuje najszybciej, wykorzystują wiązania hybrydowe. Jak podkreśla Verbrugge, zgrzewanie punktowe, jak i inne konwencjonalne systemy mocowania, muszą zapewnić wytrzymałość początkową. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że istnieją pewne ograniczenia w symulacjach prognozujących zachowanie nowych spoiw odpornych na kolizje, przeprowadzanych jako część pełnego przeglądu technicznego pojazdu.

Spoiwa strukturalne w dużej mierze wykorzystywane są również w stalach wysokowytrzymałościowych – twierdzi Chris Liddiard, dyrektor ds. rozwiązań strukturalnych w fi rmie Henkel. Stal jest mało podatna, zatem jeśli nie jest się ostrożnym, można szybko przenieść tę energię na spoinę. Stosowanie nowych wiązań adhezyjnych ulepsza integralność szwu dzięki zapewnieniu systemu zarządzania podwójną energią.

Wielki przełom przyszłości dla spoiw strukturalnych nadejdzie w momencie, gdy będzie można sporządzić wiarygodne prognozy zachowania wiązań na skalę całego samochodu i gdy opracowane zostaną spoiwa szybkoutwardzalne. Jednak szybki postęp trwa, gdyż rozwój spoiw ma istotny wpływ na wiele projektów mechanicznych.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce