Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Siła wiatru w służbie ludzi

-- sobota, 01 marzec 2008

Dziś jest mokro i wiatr w porywach osiąga prędkość 40 km/h – w opinii większości ludzi - paskudny dzień. Ale byłoby inaczej, gdybym na podwórku miał zainstalowaną turbinę wiatrową. A wkrótce będę ją miał.

Energią wiatru interesuję się (nie tylko w sensie dziennikarskim) od lat 70-tych, kiedy to najlepsze, co można było dostać, to budowany na zamówienie i często zawodny wiatrak montowany na podwórku. Trudno uwierzyć, że dwa z najważniejszych wynalazków końca XIX wieku to mechaniczna turbina wiatrowa do usuwania wody z gleby i drut kolczasty, przechowywany pieczołowicie w kilku muzeach. Przeżywająca renesans branża domowych turbin wiatrowych produkuje teraz szereg łatwo dostępnych, gotowych modeli.

Oczywistym miejscem, od którego powinno się rozpocząć poszukiwania jest Internet, gdzie można znaleźć dużo informacji na temat tego, jak zacząć, ekonomiki, kosztów, umiejscowienia, prac elektrycznych (okablowania) i dynamiki wiatru. Jednym z urządzeń, które testuję, jest SkyStream 3.7 firmy Wind.Power z Południowego Zachodu - samodzielne urządzenie wyposażone w przemiennik umożliwiający podłączenie do sieci. Firma Southwest twierdzi, że sprzedała już 100.000 turbin wiatrowych i często, jak możemy przeczytać w udostępnionej w sieci instrukcji obsługi, jej produkty są na początek nie gorsze od innych. Ale dla nieustraszonych eksperymentatorów i realizatorów istnieje niemal nieskończona liczba produktów, od których możemy zacząć swoją przygodę. Jeśli już o tym mowa, to zamówiłem także książkę Paula Gipe’a pt. „Wind Energy Basics” (podstawy energii wiatru), którą uważa się za coś w rodzaju Biblii dla osób stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Idąc w górę krzywej mocy różnych turbin, traficie na firmy Bergey i Aeromag, dwóch innych uznanych producentów turbin wiatrowych. Wieża o wysokości 30 m. (lub wyższa) z turbiną wiatrową pokrywającą Wasze zapotrzebowanie na prąd (typowe gospodarstwo domowe) zużywa około 600-2000 kWh miesięcznie, kosztuje około 50.000 USD. Mieszcząca się w Norman w stanie Oklahoma firma Bergey oferuje pakiety, z których najdroższy – 7,5 kW system domowy – kosztuje 56.000 USD, nie licząc pozwoleń i innych kosztów dodatkowych. Można eksperymentować nawet za 1.500 USD. Bardzo duże korzyści można osiągnąć wydając zaledwie od 10.000 do 15.000 USD.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce