Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Siła plastiku

-- środa, 08 lipiec 2009

Plextronics wykorzystuje technologię polimerów przewodzących opracowaną przez doktora Richarda McCullougha z Carnegie Mellon University.

Rola Dow Chemical

Innym ważnym graczem jest Dow Chemical, która otrzymuje 20 milionów dolarów w ramach programu Solar America Initiative Pathways, prowadzonego przez amerykański Departament Energii.

Konwencjonalne technologie drukarskie można wykorzystywać do produkcji aktywowanych światłem słonecznym obwodów elektrycznych.

Dow wykorzystuje swoją wiedzę na temat enkapsulacji i poszycia dachów do opracowywania gontów mieszczących fotoogniwa. Pod koniec zeszłego roku Dow zainstalował 1350-tonową tandemową wtryskarkę kolankową w swoim zakładzie produkcyjnym w Midland w stanie Michigan, by opracować technologię, która pozwoli wbudowywać elastyczne panele słoneczne w plastikowe poszycie dachów.

Stosowane obecnie, wykorzystujące krzem ogniwa słoneczne są umieszczane na dachach w ciężkich, szklanych panelach. Są drogie, trudne do instalacji i produkują energię elektryczną, która jest znacznie droższa od prądu dostarczanego przez sieć.

Nowatorska technologia Dow bazuje na o wiele bardziej efektywnym kosztowo materiale zwanym CIGS, a ogniwa te są ‘opakowane’ w poszycie, tworząc ‘gont słoneczny’ - stwierdza Bob Cleereman, starszy dyrektor ds. technicznych zajmujący się w Dow technologią fotoogniw zintegrowanych z budynkiem.

CIGS, który składa się z miedzi, indu, galu i selenu, wykorzystywany jest jako materiał absorbujący światło do cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Ponad dwadzieścia firm wykorzystuje technologię CIGS, a niektóre z nich usiłują osiągnąć użyteczne poziomy wydajności.

Pierwszym partnerem Dow w projekcie SAI była mieszcząca się w Kalifornii Miasloe, która w pewnym momencie była liderem w rozwoju CIGS. Jednak firma ta nie zrealizowała najważniejszych celów i w zeszłym roku w projekcie SAI zastąpiła ją Global Solar Energy, która otwarła w owym czasie fabrykę CIGS w Arizonie. W tym roku firma spodziewa się wyprodukować w tym zakładzie 20 MW filmu.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce