Siła plastiku
-- środa, 08 lipiec 2009
Plextronics wykorzystuje technologię polimerów przewodzących opracowaną przez doktora Richarda McCullougha z Carnegie Mellon University.
Rola Dow Chemical
Innym ważnym graczem jest Dow Chemical, która otrzymuje 20 milionów dolarów w ramach programu Solar America Initiative Pathways, prowadzonego przez amerykański Departament Energii.
Konwencjonalne technologie drukarskie można wykorzystywać do produkcji aktywowanych światłem słonecznym obwodów elektrycznych.
Dow wykorzystuje swoją wiedzę na temat enkapsulacji i poszycia dachów do opracowywania gontów mieszczących fotoogniwa. Pod koniec zeszłego roku Dow zainstalował 1350-tonową tandemową wtryskarkę kolankową w swoim zakładzie produkcyjnym w Midland w stanie Michigan, by opracować technologię, która pozwoli wbudowywać elastyczne panele słoneczne w plastikowe poszycie dachów.
Stosowane obecnie, wykorzystujące krzem ogniwa słoneczne są umieszczane na dachach w ciężkich, szklanych panelach. Są drogie, trudne do instalacji i produkują energię elektryczną, która jest znacznie droższa od prądu dostarczanego przez sieć.
Nowatorska technologia Dow bazuje na o wiele bardziej efektywnym kosztowo materiale zwanym CIGS, a ogniwa te są ‘opakowane’ w poszycie, tworząc ‘gont słoneczny’ - stwierdza Bob Cleereman, starszy dyrektor ds. technicznych zajmujący się w Dow technologią fotoogniw zintegrowanych z budynkiem.
CIGS, który składa się z miedzi, indu, galu i selenu, wykorzystywany jest jako materiał absorbujący światło do cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Ponad dwadzieścia firm wykorzystuje technologię CIGS, a niektóre z nich usiłują osiągnąć użyteczne poziomy wydajności.
Pierwszym partnerem Dow w projekcie SAI była mieszcząca się w Kalifornii Miasloe, która w pewnym momencie była liderem w rozwoju CIGS. Jednak firma ta nie zrealizowała najważniejszych celów i w zeszłym roku w projekcie SAI zastąpiła ją Global Solar Energy, która otwarła w owym czasie fabrykę CIGS w Arizonie. W tym roku firma spodziewa się wyprodukować w tym zakładzie 20 MW filmu.