Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Siła plastiku

-- środa, 08 lipiec 2009

Fotoogniwa wytwarza się, wykorzystując techniki ciągłej produkcji z roli, w których system polimerowy w drzewkopodobnej formie nakłada się na substrat, a następnie nanosi się w procesie druku z roli na rolę. Substratem jest dowolne tworzywo sztuczne, które można metalizować w procesie ciągłym.

Jednym z preferowanych materiałów jest poliester. Inni kandydaci to poliwęglan, akryl i polistyren. Wydajność można poprawić, stosując powłokę, która będzie zapobiegać odbijaniu pewnych typów światła. Niektórzy producenci w jeszcze większym stopniu poprawiają charakterystyki użytkowe poprzez dodawanie materiałów przewodzących. Fotoogniwa można także nakładać, stosując inne systemy drukarskie.

Sekret innowacji Konarki leży w stosowanych materiałach, procesach produkcyjnych i współczynniku kształtu tworzywa aktywowanego promieniami światła - twierdzi Dan Williams, wiceprezes ds. rozwoju działalności w firmie Konarka. Przenieśliśmy sprawdzoną wiedzę techniczną z dziedziny nakładania powłok i druku z branży chemicznej, fotograficznej i elektroniki elastycznej do branży energetycznej energii za pośrednictwem nowej klasy materiałów nanostrukturalnych.

Aktualna zademonstrowana sprawność systemu wynosi 6 procent – to wynik dobry, ale niewystarczający. Typowe systemy słoneczne wykorzystujące krzem mają sprawność wynoszącą około 15 procent. Konarka prognozuje, że sprawność jej produktu pozwoli uzyskiwać prąd po cenie poniżej 10 centów za kilowatogodzinę, dzięki czemu materiał ten będzie się idealnie nadawać do powszechnego użytku jako fotoogniwo stanowiące element budynku.

Inżynierowie mogą teraz wbudowywać fotoogniwa w elementy konstrukcyjne, takie jak podzespoły.

Kolejnym ważnym graczem na tej arenie technologicznej jest Plextronics, mieszcząca się w Pittsburgh firma, która oddzieliła się od Carnegie Mellon University i w styczniu otworzyła swoją pierwszą linię produkcyjno-rozwojową.

Ten małoskalowy zakład produkcyjny będzie drukować słoneczne moduły demonstracyjne za pomocą drukarskich farb słonecznych wykonanych z przewodzących polimerów, takich jak te, które stosuje Konarka. Modułowa budowa linii pozwoli także firmie testować nowe technologie, które zwiększą do maksimum charakterystyki tych farb.

Linia ta koncentruje się na stymulowaniu szerokorynkowej komercjalizacji naszych nowatorskich systemów farb - stwierdza Andy Hannah, prezes i dyrektor generalny Plextronics. Czasami, zwłaszcza na powstających rynkach, takich jak elektronika drukowana, firma musi chcieć zrobić pierwszy krok, by zademonstrować rynkowi, co można zdziałać za pomocą nowej technologii.


Przeczytaj także

 

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Autodesk DAY 2022 | Przemysł Maszynowy
2022-05-25 - 2022-05-25
Miejsce: Online

Katalog

Sparkrobots
Sparkrobots
Roździeńska 1B
40-382 Katowice
tel. 570 670 969

zobacz wszystkieO nas   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Polecane strony   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2022 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce